Nintendo објави војна на пиратеријата, тужи две компании одеднаш

Nintendo одлучи да ги сузбие компаниите кои пиратираат содржина од оваа платформа.

Nintendo ги тужеше LiberiaShop и MIG Switch во исто време, откако претходно го тужеше Гери Баузер, кој сега доживотно ќе треба да го отплаќаа долгот кон јапонската компанија.

Сега акцијата на Nintendo против MIG Switch е насочена кон неговата основна функционалност, која ги заобиколува заштитите вградени во Switch.

MIG складира игри на SD-картичка, поставена во лажен кертриџ. Ова го мами хардверот да мисли дека е вчитана официјална игра, кога корисникот сака да ја замени играта, треба само да го извади кертриџот и повторно да го вметне.

Компанијата го таргетираше и Modded Hardware, креаторот на MIG Switch, кој продава алатки за модифицирање, чипови и претходно модифицирани конзоли.

Во оваа акција, Nintendo успеа да го преземе доменот migswitch.com, додека продавницата MIG Switch сè уште е онлајн.

Во исто време е поднесена и тужба против сопственикот на LiberaShop. Тоа е софтвер за управување со содржина што се поврзува со различни „продавници за бесплатен софтвер“ за да обезбеди пиратски игри. Ова им овозможува на корисниците да преземаат такви игри директно на Switch.

Се споменува дека компанијата го тужи и Archbox - сопственикот на iberiaShop, а Nintendo истакнува дека Archbox ја затворил својата Github страница на веб и ги затвора своите профили на социјалните мрежи.

реклама

Гејминг

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Read more

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Read more

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Read more

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе