Ништо од пресвртот за историја: Мајами ги декласираше Селтикс за финале во НБА

Махами Хит е во финалето на НБА, откако го доби седмиот и решавачки натпревар како гостин на Бостон Селтикс со 103:84. Бостон имаше историска можност да стане првиот тим во историјата на НБА со резултат од 0:3 до 4:3, но тоа не беше можно синоќа.

Селтикс одиграа страшна партија, во ниту еден сегмент од играта не им беа ни до колена на ривалите, а Мајами сосема заслужено се пласираше во финалето каде ќе се обиде да ја освои четвртата титула (шампиони беа во 2006, 2012 и 2013). Хит во финалето ќе игра против Денвер Нагетс на Никола Јокиќ, за кого ова ќе биде прво финале. Првиот натпревар од финалето ќе се игра ноќта од петок кон сабота.

Бостон немаше никакви шанси на овој меч и уште од самиот почеток беше јасно дека Хит ќе слават и ќе одат во големото финале. Моментот кој во голема мера го режираше состанокот се случи во првата минута кога најдобриот играч на Бостон Џејсон Тејтум скокна на ногата на Гејб Винсент и му го искриви зглобот.

Веднаш беше јасно дека повредата е сериозна и дека Тејтум нема да може да биде толку опасен како што беше во текот на целиот плеј-оф. Се бореше, се обидуваше, одигра 42 минути, но не беше тоа. Јасно беше дека игра во грч, дека болката е пресилна, а Тејтум не беше ни сенка на играчот на кој сме навикнати.

Во отсуство на најдобриот играч се очекуваше да ја преземат Маркус Смарт и Џејлен Браун, кои ќе се обидат да го надополнат хендикепот од повредата на првата ѕвезда, но тоа не се случи. Двајцата одиграа многу лошо, особено Браун, кој искористи 23 топки за 19 поени, а до крајот на натпреварот имаше повеќе загубени топки од целиот тим на Хит.

Неочекуваниот херој Кејлеб Мартин

Херој на натпреварот беше Кејлеб Мартин, кој постигна 26 поени со сензационални шутеви за 11-16 (4-6 тројки) заедно со десет скока и три асистенции.

Бостон подобро стартуваше, водеше со 7:2, а потоа и 9:4, но Мајами брзо ја смени одбраната и со зона го уби ритамот на домашните, правејќи ја серијата 11:2. Тоа беше почеток на крајот за Селтикси. Бостон не можеше да погоди ништо од далечина, а Хорфорд ја постигна првата тројка по 12 промашувања на почетокот на вториот период.

Конечниот распад на Бостон

Џејсон Тејтум не ги постигна своите први поени до средината на втората четвртина. Како играше, Бостон сепак добро се држеше во втората четвртина. Мајами со серија тројки ќе побегнеше на 13, 14 поени, но Бостон, пред сè поради трудот и желбата на Вајт и Хорфорд, паѓаше под десет поени.

На полувремето резултатот беше 52:41 за Хит, но по само две минути игра во третата четвртина, Мајами тргна во серија од 7:2 и играта практично беше завршена.

Во третата четвртина гледавме прилично хаотична кошарка, двата тима промашуваа и губеа топки, но секогаш кога Бостон ќе дојдеше под 10 поени, неверојатниот Мартин ќе излезеше од никаде и ќе го доведе својот тим до ново големо водство.

На почетокот на четвртата четвртина најпрвин Мартин, потоа Батлер и Адебајо го доведоа Мајами до огромни +19, а мечот заврши таму. Бостон веќе немаше ниту сила, ниту знаење да направи пресврт.

Тагови

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Израел го нападна Иран, пристигна првото видео

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

5 хороскопски знаци кои се родени за да се збогатат во животот

Откриено зошто Денвер го избрал Јокиќ наместо Нуркиќ во 2017

Вајт прв во историјата на Чикаго го повтори подвигот на Џордан, Филаделфија во плеј-офот

Џонтeј Портер доживотно суспендиран од НБА

Евролигата ригорозно го казни Теодосиќ: 15 илјади евра и 2 меча суспензија

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон