Ништо од пресвртот за историја: Мајами ги декласираше Селтикс за финале во НБА

Махами Хит е во финалето на НБА, откако го доби седмиот и решавачки натпревар како гостин на Бостон Селтикс со 103:84. Бостон имаше историска можност да стане првиот тим во историјата на НБА со резултат од 0:3 до 4:3, но тоа не беше можно синоќа.

Селтикс одиграа страшна партија, во ниту еден сегмент од играта не им беа ни до колена на ривалите, а Мајами сосема заслужено се пласираше во финалето каде ќе се обиде да ја освои четвртата титула (шампиони беа во 2006, 2012 и 2013). Хит во финалето ќе игра против Денвер Нагетс на Никола Јокиќ, за кого ова ќе биде прво финале. Првиот натпревар од финалето ќе се игра ноќта од петок кон сабота.

Бостон немаше никакви шанси на овој меч и уште од самиот почеток беше јасно дека Хит ќе слават и ќе одат во големото финале. Моментот кој во голема мера го режираше состанокот се случи во првата минута кога најдобриот играч на Бостон Џејсон Тејтум скокна на ногата на Гејб Винсент и му го искриви зглобот.

Веднаш беше јасно дека повредата е сериозна и дека Тејтум нема да може да биде толку опасен како што беше во текот на целиот плеј-оф. Се бореше, се обидуваше, одигра 42 минути, но не беше тоа. Јасно беше дека игра во грч, дека болката е пресилна, а Тејтум не беше ни сенка на играчот на кој сме навикнати.

Во отсуство на најдобриот играч се очекуваше да ја преземат Маркус Смарт и Џејлен Браун, кои ќе се обидат да го надополнат хендикепот од повредата на првата ѕвезда, но тоа не се случи. Двајцата одиграа многу лошо, особено Браун, кој искористи 23 топки за 19 поени, а до крајот на натпреварот имаше повеќе загубени топки од целиот тим на Хит.

Неочекуваниот херој Кејлеб Мартин

Херој на натпреварот беше Кејлеб Мартин, кој постигна 26 поени со сензационални шутеви за 11-16 (4-6 тројки) заедно со десет скока и три асистенции.

Бостон подобро стартуваше, водеше со 7:2, а потоа и 9:4, но Мајами брзо ја смени одбраната и со зона го уби ритамот на домашните, правејќи ја серијата 11:2. Тоа беше почеток на крајот за Селтикси. Бостон не можеше да погоди ништо од далечина, а Хорфорд ја постигна првата тројка по 12 промашувања на почетокот на вториот период.

Конечниот распад на Бостон

Џејсон Тејтум не ги постигна своите први поени до средината на втората четвртина. Како играше, Бостон сепак добро се држеше во втората четвртина. Мајами со серија тројки ќе побегнеше на 13, 14 поени, но Бостон, пред сè поради трудот и желбата на Вајт и Хорфорд, паѓаше под десет поени.

На полувремето резултатот беше 52:41 за Хит, но по само две минути игра во третата четвртина, Мајами тргна во серија од 7:2 и играта практично беше завршена.

Во третата четвртина гледавме прилично хаотична кошарка, двата тима промашуваа и губеа топки, но секогаш кога Бостон ќе дојдеше под 10 поени, неверојатниот Мартин ќе излезеше од никаде и ќе го доведе својот тим до ново големо водство.

На почетокот на четвртата четвртина најпрвин Мартин, потоа Батлер и Адебајо го доведоа Мајами до огромни +19, а мечот заврши таму. Бостон веќе немаше ниту сила, ниту знаење да направи пресврт.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе