Ништо повеќе нема да биде исто: „Кинезите“ влегоа во Топ 10

Zhejiang Geely Holding Group продаде 730.000 возила во периодот јануари-март, со што стана првиот кинески производител кој се проби во топ 10-те најпродавани автомобилски компании во светот во овој квартал.

Групацијата Geely, која беше рангирана на 12-тото место во првиот квартал од 2023 година, сега ги надмина германските Mercedes-Benz и BMW на 10-то место со раст на обемот на продажба од 27% на годишно ниво.

Другите кинески производители на автомобили BYD, Changan Automobile, Chery Automobile и SAIC Motor беа рангирани во првите 20.

Глобалното рангирање на продажбата е составено врз основа на податоците од производителите на автомобили и истражувачката компанија MarkLines, пренесува Investor.

Со оглед на тоа што продолжениот празник за Лунарната Нова година паѓа во тој квартал, кинеските производители на автомобили имаат помалку денови за продажба и имаат тенденција да заостануваат зад своите глобални конкуренти во тој период.

Но, во првиот квартал од 2024 година, пет кинески играчи во првите 20 забележаа зголемување на продажбата за повеќе од 20%. Вкупниот раст на продажбата за 20-те најголеми производители на автомобили во светот беше само 2%.

Водечкиот ЕВ бренд на Geely Auto, Zeekr, кој покажа добри резултати на беерезата во Хонгконг, има повеќе од двојно зголемена продажба на нови електрични возила.

Volvo Car, исто така под капата на групацијата Geely, ја зголеми продажбата за 12%.

Цените на ЕВ сè поблиску до цените на бензинците

BYD продаде 620.000 возила во првиот квартал, што претставува зголемување од 13%.

Извозот го поттикна растот на продажбата. Продажбата на Geely Group во странство се зголеми за 43%. BYD го зголеми извозот во Европа и Југоисточна Азија, со вкупна продажба во странство за 150% до 98.000 возила.

ЕВ и електрифицираните возила, како што се plug-in хибридите, учествуваа со повеќе од 32% од продажбата од јануари до март во Кина. Но, конкуренцијата е жестока, а BYD започна синџир на намалувања на цените што Changan и другите го следеа.

Како резултат на тоа, цените на електричните возила се приближуваат до нивото на конвенционалните возила на бензин.

Голем јаз меѓу понудата и побарувачката

Кинескиот пазар на електрични возила покажува знаци на прекумерна понуда. Електричните возила и поврзаниот производствен капацитет ќе достигнат 36 милиони возила во 2025 година, според локалните медиуми, повикувајќи се на плановите на производителите на автомобили и локалните власти.

Сепак, се предвидува дека следната година во Кина ќе бидат продадени околу 17 милиони возила, што укажува на зголемен јаз меѓу понудата и побарувачката.

Кинеските производители на автомобили сè повеќе гледаат на прекуокеанските пазари. Извозот на нови електрифицирани возила (ЕВ и хибриди) е зголемен за 78% до 1,2 милиони возила во 2023 година, според една индустриска трговска групација.

Според друга проценка, извозот ќе се зголеми на 3,5 милиони возила во 2025 година.

Со оглед на тоа што Кина извезува вишок залихи по ниски цени, САД и европските земји изразија загриженост за нелојалната конкуренција во автомобилската индустрија и потенцијалните загуби на работни места.

Затоа, САД најавија планови за четирикратно зголемување на царините за кинеските електрични возила на 100%.

Кинеските производители на автомобили го зголемуваат извозот во Русија, како и во Централна и Јужна Америка.

Русија беше најголемата дестинација за извоз на возила во првиот квартал, по што следи Мексико, според Кинеското здружение на производители на автомобили.

Земјите од Блискиот Исток, како што се Обединетите Арапски Емирати, исто така стануваат сè поважни извозни пазари.

Инаку, Toyota Motor беше на врвот на глобалната продажна листа во првиот квартал со 2,52 милиони возила, што е пад од 5%, додека Volkswagen Group го зазеде второто место со 2,1 милиони возила, 3% повеќе од пред една година.

Третопласираната Hyundai Motor Group, која го вклучува брендот Kia, забележа пад на продажбата од 2% до 1,76 милиони возила.

реклама

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе