Ниската откупна клаузула го стави Умтити на радарот на неколку клубови

Иако до крајот на фудбалската сезона има уште два месеци, сепак најголемите европски клубови веќе се во потрага по засилувања за следната сезона. Поради ниската откупна клаузула во договорот со Барселона, Самуел Умтити се наоѓа на листата од трансфер желби на неколку клубови, од кои најзаинтересиран е Манчестер Јунајтед.

Европските медиуми деновиве се фокусирани на интересот на Манчестер Јунајтед за дефанзивецот на Барселона, Самуел Умтити.

Францускиот стопер Самуел Умтити потпиша за Барселона во 2016 година, кога во договорот му беше ставена откупна клаузула од 60 милиони евра, која во тогашниот пазар изгледаше доволна за да го задржи играчот во клубот.

Но, во последната година трансфер пазарот стана многу поскап и сега цената од 60 милиони евра не изгледа голема, посебно ако се земе предвид квалитетот на Умтити. Манчестер Јунајтед сака да го искористи овој пропуст на Барселона и да го купи Умтити додека тој не потпишал нов договор.

„Не се работи само за Манчестер Јунајтед, туку и други клубови се заинтересирани. Преговорите за нов договор уште не се започнати, но мојот фокус е само на Барселона“, изјави Умтити.

Самуел Умтити е еден од клучните играчи на Барселона, која силно чекори кон нова титула во Ла Лига. Французинот има само 24 години, но игра со многу искуство, најмногу поради тоа што кариерата ја започна многу млад, во екипата на Лион.

реклама

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Фудбал

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Read more

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Read more

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Read more

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Read more

Спорт

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе

Откако го пропушти Санчо, Јунајтед ќе го брка Даглас Коста

Читај повеќе
  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе