Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Компанијата Nissan наскоро ќе ја прошири понудата на електрични автомобили со нов SUV.

Станува збор за третиот електричен модел на Nissan, големиот SUV за кој се очекуваше дека ќе биде најавен со оглед на тоа дека потрошувачката за ваквите возила во САД и Кина е голема.

Неодамна беше претставен Nissan Ariya кој е базиран на новата CMF-EV модуларна платформа направена исклучиво за електричните модели. Како што е случај со другите произведувачи на автомобили како Volkswagen, се очекува дека и Nissan ќе ја користи CMF-EV платформата.

„Платформата ќе се користи и за други модели во иднината, C-SUV и D-SUV сегментите ќе пораснат за 300 отсто во наредните 3 години, така што оваа платформа ќе ја користиме во наредните неколку години во различни сегменти, изјави шефицата за Nissan електрични автомобили во Европа“, Хелен Пери.

Тагови
реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Концепти

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе