Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Компанијата Nissan наскоро ќе ја прошири понудата на електрични автомобили со нов SUV.

Станува збор за третиот електричен модел на Nissan, големиот SUV за кој се очекуваше дека ќе биде најавен со оглед на тоа дека потрошувачката за ваквите возила во САД и Кина е голема.

Неодамна беше претставен Nissan Ariya кој е базиран на новата CMF-EV модуларна платформа направена исклучиво за електричните модели. Како што е случај со другите произведувачи на автомобили како Volkswagen, се очекува дека и Nissan ќе ја користи CMF-EV платформата.

„Платформата ќе се користи и за други модели во иднината, C-SUV и D-SUV сегментите ќе пораснат за 300 отсто во наредните 3 години, така што оваа платформа ќе ја користиме во наредните неколку години во различни сегменти, изјави шефицата за Nissan електрични автомобили во Европа“, Хелен Пери.

Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Концепти

Nissan ги откри првите детали за новиот Qashqai

Read more

Словаците го изненадија светот и претставија летечки автомобил

Read more

Како би изгледала новата генерација на легендарната „пегличка?

Read more

Објавен тизерот за Golf R – ќе биде најмоќниот Golf досега

Read more

Автомобили

  • filter

Галерија на денот: Audi R8 RWD Panther Edition

Читај повеќе

По 2035 година во Јапонија ќе нема автомобили на бензин

Читај повеќе

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition

Читај повеќе
  • filter

Jaguar го претстави подобрениот F-Pace SVR

Читај повеќе

„Корона бонус“ од 1.000 евра за вработените во Daimler

Читај повеќе

Maserati ја префрла целата понуда „на струја“

Читај повеќе
  • filter

Кој е најпродаваниот електричен автомобил во Европа?

Читај повеќе
  • filter

Honda го претстави освежениот CR-V

Читај повеќе