НАПРЕДНИ АВТОМОБИЛСКИ ТЕХНОЛОГИИ

Nissan го претстави новиот систем 4x4 за електрични возила

Јапонската автомобилска компанија Nissan на саемот Consumer Electronics Show (CES) во Лас Вегас го претстави новиот концепт Ariya Concept, а работи и на кросовер со целосно електричен погон.

Овој концепт веќе беше прикажан на автосалонот Tokyo Motor Show кон крајот на октомври и Nissan тогаш рече дека овој електричен кросовер со два мотора може да се пофали со моќно забрзување, надграден со технологија за помош при возењето ProPILOT 2.0 од најновата генерација и целосно нова дизајнерска линија на брендот.

Nissan со концептот Ariya најавува нова ера и ново поглавје во философијата на создавање напредни возила.

Сега Nissan соопшти дека Ariya Concept содржи нова технологија, наречена е-4ORCE за управување на системот за погон на сите четири тркала со два електромотора, по еден за секоја осовина.

Оваа технологија овозможува истовремен вртежен момент на сите четири тркала со што се постигнува врамнотежена, предвидлива моќност и управување на ниво на многу премиум спортски автомобили.

„Технологијата e-4ORCE со два мотора за управување на сите тркала нуди прецизно управување и стабилност, што на возачите им дава поголема самодоверба и уште повеќе возбуда отколку досега“, изјави Такао Асами, потпретседател на одделението за истражување и напреден инженеринг во Nissan.

„Оваа технологија овозможува исклучителни перформанси во кривини и погон на лизгави површини, како и удобно возење за сите патници.“

Оваа нова технологија е производ на лекции научени во развојот на системот за одвојување на вртежниот момент ATTESA E-TS на Nissan GT-R и интелигентниот 4x4 систем на теренецот Patrol.

Технологијата e-4ORCE може да се примени на различни типови на возила, вклучувајќи SUV, седан и хечбек.

Се очекува сериското производство на Nissan Ariya да почне во 2021 година.

реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Контроверзната секс поза 69 доби нова верзија

Read more

Најлошата работа што може да ја чувате во паричникот

Read more

Концепти

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Read more

Новиот Nissan GT-R R35 Final Edition ќе развива 710 КС

Read more

Dacia со тизери ги најави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Read more

Автомобили

  • filter

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Читај повеќе

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави новиот Q5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

EPS – уред кој ќе ви заштеди гориво

Читај повеќе
  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе