Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Јапонската вселенска агенција JAXA и Honda заеднички тестираа нов „циркулирачки систем за обновлива енергија“ кој би обезбедил кислород, водород и електрична енергија за човечките бази на Месечината, а сега JAXA работи со Nissan на развој на лунарен ровер.

Партнерството меѓу JAXA и Nissan ќе биде клучно за идните мисии на Месечината, но и многу повеќе од тоа.

„JAXA сака да ги примени резултатите од истражувањето во идните вселенски мисии. Работиме со компании, универзитети и институти на проекти кои се остварливи и имаат потенцијал за комерцијализација и иновација. Со спроведување на истражување со Nissan, кој има експертиза за електрифицирани технологии, се надеваме дека ќе примени ги наодите за развој на лунарни ровери со високи перформанси“, рече директорот за вселенско истражување и истражување на JAXA, Икох Фунаки.

Remote video URL

Двете организации работат заедно од јануари 2020 година, а Nissan планира да го искористи идното знаење за да ги напојува своите електрични возила, вклучувајќи ги моделите LEAF и електричните кросовери Ariya.

Honda и JAXA развиваат систем кој комбинира горивни ќелии со систем за електролиза под висок притисок. Системот е дизајниран за електролиза на вода користејќи сончева енергија за генерирање на кислород и водород, додека системот на горивни ќелии произведува електрична енергија и вода од водород и кислород.

Циркулирачкиот систем на обновлива енергија ќе овозможи идни мисии во вселената кои не зависат од Земјата, а со тоа драматично ќе ги прошири „вселенските активности“.

Благодарение на новиот систем, роверите на Nissan би можеле да ја имаат потребната енергија за клучните задачи во кои би учествувал и екипажот.

Во меѓувреме, Nissan ќе го користи новото знаење за подобрување на возилата на нашата планета.

Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Вести

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Read more

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Read more

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Read more

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Read more
 

Гик

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Читај повеќе

Нов проблем во напорите човекот да стапне на Марс

Читај повеќе

Неверојатен нов фосил можеби е решение за мистеријата на Дарвин

Читај повеќе

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Читај повеќе

Xbox One официјално згасна

Читај повеќе

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Читај повеќе

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Читај повеќе

Google ја тестира функцијата Smart Downloads за YouTube на Android

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдеталната 3D мапа од вселената прикажува 7,5 милиони галаксии

Читај повеќе