Nissan претстави седиште кое детектира пот и предупредува на дехидрација

Компанијата Nissan претстави прототип седиште кое може да детектира пот, да предупреди на дехидрација и на тој начин да спречи сообраќајни несреќи.

Технологијата наречена Souk ја менува бојата на седиштето доколку потта е богата со сол, што се смета за дехидрација.

Поранешните истражувања на Европскиот институт за дехидрација покажало дека дехидрираните возачи се склони на грешки исто како и оние кои консумирале алкохол.

Моментално нема план за производство на Souk седишта, но технологијата дава ветувачки резултати.

Материјалот чувствителен на пот го разви и произведе холандската компанија Droog, која на нив ставила и управувач, а кој заедно со седиштето во случај на дехидрација ја менува бојата од плава во жолта.

реклама

Автомобили

Половно или ново возило?

Половно или ново возило?

Read more
Вака изгледа Aston Martin DB11 Volante

Вака изгледа Aston Martin DB11 Volante

Read more
Mitsubishi Evo – автомобил од иднината

Mitsubishi Evo – автомобил од иднината

Read more
Nissan претстави седиште кое детектира пот и предупредува на дехидрација

Nissan претстави седиште кое детектира пот и предупредува на дехидрација

Read more

Кајгана ТВ

  • play_arrow
Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Читај повеќе
Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Читај повеќе
Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Читај повеќе
Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Читај повеќе
„Чук, чук, отворете ми!“

„Чук, чук, отворете ми!“

Читај повеќе
Како стапалата да изгледаат помали?

Како стапалата да изгледаат помали?

Читај повеќе
Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Читај повеќе
Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Читај повеќе
Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Читај повеќе