Nissan сака прв да ја изедначи цената на електричните и бензинските автомобили

Nissan вели дека веќе во 2026 година ќе ги изедначи цените на своите хибриди и модели со мотори со внатрешно согорување.

Тоа е дел од новиот пристап X-in-1 на Nissan за делење компоненти помеѓу електричните и хибридните модели e-Power. Тие велат дека овој пристап ќе ги намали трошоците за развој и производство за 30% до 2026 година во однос на 2019 година.

Покрај изедначувањето на цената на хибридите, од Nissan очекуваат дека со овој пристап ќе ги намалат цените на електричните модели, доволно за да се изедначат со моделите со мотори со внатрешно согорување. А тоа, според Nissan, ќе се случи веќе во 2030 година.

Новиот пристап, исто така, има за цел да ја намали употребата на ретки суровини на 1%, како и големината и тежината на погонските системи. Исто така, бучавата и вибрациите на погонот ќе бидат минимизирани.

Nissan развива два посебни погонски системи. За електричните возила се работи на модул 3-во-1, кој ги интегрира моторот, редукторот и инверторот во едно куќиште. За e-power хибридите, обезбеден е модул 5-во-1, кој вклучува дополнителни компоненти.

И додека на електричниот погон редукторот служи за намалување на вртежите на електричниот мотор до брзината на ротација на погонот, кај хибридите се користи менувач што му овозможува на бензинскиот мотор да го запали генераторот за да ја врши работата со поголем број вртежи.

Remote video URL
Тагови
реклама

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Read more

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Read more

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Авто новости

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Read more

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе