НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Најсилната светска хокеарска лига во светот и Националната асоцијација на играчи на лигата (НХЛПА) постигнаа прелиминарен договор за планот за продолжување на сезоната.

Поставени се следните датуми: 13 јули - почеток на официјалниот камп за тренинг; 26 јули - клупски патувања во градовите домаќини; 1 август - почеток на квалификациската рунда. Прелиминарниот договор во моментов е одобрен од одборот.

Покрај тоа, беше договорен меморандум за разбирање, кој додава дополнителни четири години на терминот на овој колективен договор и вклучува правила за трансфери и нов календар на критични датуми.

НХЛ лигата беше прекината во март поради пандемијата на коронавирус. Продолжението ќе биде во скратен формат со најдобрите 12 тимови од двете конференции кои ќе играат во Стенли Куп разигрувањето. Тимовите пласирани од 5. до 12. место ќе играат квалификации, а првите 4 од секоја конференција директно обезбедија пласман. Табелата беше направена со вадење просек на освоените бодови и одиграните натпревари бидејќи не сите тимови имаа ист број на одиграни натпревари до моментот на прекинот.

Екипите кои директно се пласираа во плеј-офој ќе играат помеѓу себе за да одредат од која стартна позиција ќе настапат во разигрувањето.

Ќе играат по принципот во група секој со секого. На Истокот во групата се Бостон Бруинс, Тампа Беј Лајтнинг, Вашингтон Капиталс и Филаделфија Флаерс, додека на Запад тоа се Сент Луис Блуз, Колорадо Аваланш, Вегас Голден Најтс и Далас Старс.

Источна конференција квалификации:
Питсбург Пенгуинс (5) - Монтреал Канејдиенс (12)
Каролина Хјурикејнс (6) - Њујорк Рејнџерс (11)
Њујорк Ајлендерс (7) - Флорида Пантерс (10)
Торонто Мејпл Лифс (8) - Колумбус Блу Џекетс (9)

Западна конференција квалификации:
Едмонтон Ојлерс (5) - Чикаго Блекхокс (12)
Нешвил Предаторс (6) - Аризона Којотис (11)
Ванкувер Канакс (7) - Минесота Вајлд (10)
Калгари Флејмс (8) - Винипег Џетс (9)

Пресметките ќе се играат по принципот подобар од 5 натпревари.

Тагови
реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Останати спортови

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Спорт

  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе