НЛО или автомобил: KIA го претстави концептот за новиот електричен SUV

Јужнокорејскиот произведувач на автомобили KIA, го претстави концептот за електричниот кросовер на иднината.

Концептот за електричниот автомобил под назив Futuron се одликува со дизајнот кој е инспириран од НЛО, а го опишува како спортски автомобил  SUV, пренесува KIA.

Автомобилот има иста должина како BMW X5 но, е висок како MINI Countryman. Има клиренс вообичаен за SUV возилата, додека издолжената каросерија наликува на седан или купе.

На предниот дел доминира решетката на KIA која се нарекува „нос на тигарот“, која дополнително го зголемува чувството дека автомобилот е широк, вклучувајќи ја LED светлосната трака со повеќе LED единици за предните светла.

KIA соопшти дека Futuron го придвижуваат четири електрични мотори, по еден за секое тркало, а вози брзо како молња.

Освен информацијата дека го напојува батерија со висок капацитет, KIA не открива подетални спецификации.

Предните седишта можат да се трансформираат во фотелји, а воланот се вовлекува во контролната табла. Со тоа возачот ќе има поголем комфор доколку сака да направи пауза кога патува на долга релација.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Концепти

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Read more

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе