Nokia 8210 4G и Nokia 2660 Flip: Kласичните телефони подобрени за денешните барања

HMD Global го освежи дизајнот на своите легендарни уреди и воведе поддршка за 4G.

HMD Global, домот на телефоните на Nokia, објави три нови класични телефони. Беа претставени уникатните Nokia 5710 XpressAudio, со вградени безжични слушалки, како и Nokia 2660 Flip и Nokia 8210 4G.

За кого се наменети овие телефони? За оние кои сакаат одмор од паметните телефони и културата на постојано вклучена достапност, за оние кои сакаат издржлив уред, за оние кои сакаат долготрајна батерија, за носталгичарите, како и за оние кои едноставно сакаат евтин и сигурен телефон - и ништо повеќе.

Nokia 8210 4G

Наследникот на легендарниот телефон Nokia 8210 од 1999 година го доби својот редизајн за XXI век, како и поддршка за 4G конекција.

На предната страна на уредот има 2,8-инчен QVGA екран и тастатура T9 со придружни копчиња за навигација. На задната страна на телефонот има VGA камера, звучник и исечок, кој се користи за отворање на капакот и, доколку е потребно, замена на батеријата од 1450 mAh.

Телефонот се полни преку Micro USB портот, а и во толку мал уред не недостасува приклучокот за слушалки. Nokia 8210 4G се напојува со чипсет Unisoc T107, додека оперативниот систем е S30+. Има и поддршка за две SIM картички, VoLTE, Bluetooth 5.0 и FM радио.

На клиентите им е достапна само 128 MB внатрешна меморија, така што ќе биде потребна microSD картичка (до 32 GB) за складирање музика. Компанијата ветува 6 часа 4G повици или 7 часа 2G повици. Ако телефонот не се користи, може да трае 19 дена (4G Dual SIM) или 29 дена (2G Single SIM).

Nokia 2660 Flip

Паметните телефони неодамна ги добија своите виткачки модели, а Nokia 2660 Flip го носи тој вистински преврт што го сакавме кај класичните телефони.

Спецификациите на уредот не се разликуваат драстично од моделот Nokia 8210 4G - ист чипсет, иста дијагонала на екранот, ист капацитет на батерија и иста камера.

Она што го издвојува овој уред, освен дизајнот, е додавањето на 1,77-инчен QQVGA екран, компатибилност со слушно помагало и посебно копче за итни случаи, што го прави идеален за постари лица.

Тагови
реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Мобилни

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Read more

OnePlus го претстави смартфонот OnePlus 10T, познати и цените

Read more

Samsung ви овозможува да ги скриете вашите податоци од сервисерите на телефони

Read more

Како се покажа Nothing Phone (1) на тестот за издржливост?

Read more
 

Гик

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе