Nokia со моделот Magic Max се враќа во светот на флегшип

Nokia најави два мобилни телефони на неодамна одржаниот Mobile World Congress, а моделот Magic Max ќе им конкурира на другите флегшип модели на пазарот.

Откако е во сопственост на HMD Global, Nokia е присутна на пазарот со Android мобилни телефони од средна класа, минатиот месец го промени логото, а сега на MWC најави два нови смартфони, C99 и Magic Max.

Сепак, посебно внимание привлекува флегшип моделот Magic Max, кој ќе се напојува со процесор Snapdragon 8 Gen 2 поврзан со 8, 12 или 16 GB RAM или 256 или 512 GB внатрешна меморија. Ќе го користи оперативниот систем Android 13, а се очекува да има 6,7-инчен AMOLED екран со брзина на освежување од 120Hz.

На задната страна ќе има три камери, главната од 144 MP, ултра широка од 64 и телефото од 48 MP. Уредот би требало да се напојува од батерија со капацитет од 7.950 mAh, која за кратко време ќе се полни преку брз полнач од 180 W.

Почетната цена на моделот Magic Max ќе биде околу 550 долари, што ќе биде предност во однос на другите флегшип модели кои чинат најмалку 800 или 900 долари.

Сѐ уште не е познат точниот датум на пристигнување на пазарот на споменатиот смартфон, но се очекува наскоро.

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Мобилни

Познати првите детали за телефонот Samsung Galaxy S24 Ultra

Read more

Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Read more

Xiaomi го претстави Redmi Note 12 Turbo и со Harry Potter верзија

Read more

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Read more
 

Гик

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Читај повеќе

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Читај повеќе

Колку долго човек може да остане буден?

Читај повеќе

Креативни начини како подобро да го организирате вашиот фрижидер

Читај повеќе

Познати првите детали за телефонот Samsung Galaxy S24 Ultra

Читај повеќе

Откриена планета голема колку Јупитер, но со густина поголема од олово

Читај повеќе

Илон Маск стана најследената личност на социјалната мрежа што си ја купи

Читај повеќе

Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Читај повеќе

Virgin Orbit се откажа од вселенските операции, отпушта 90 отсто од вработените

Читај повеќе