ЗИМСКИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ПЕКИНГ 2022

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Македонија ќе има двајца претставника на претстојните Зимски олимписки игри кои ќе се одржат во Пекинг и тоа двајцата во нордиско скијање.

Крушевчанецот Ставре Јада, за кого ова ќе биде втора Олимпијата откако беше знаменосец пред 4 години во Сеул, има А норма за Пекинг каде ќе настапи во две дисциплини: на 1,5 километри спринт и на најтешката дисциплина - 50 километри.

„Олимпијада е сонот на секој спортист, но патот до таму е еден од најтешките, да се совладаат сите препреки, сите критики, да се заборави ноќниот живот, да се стане секое утро во 7 часот, да се направат два тренинга во денот од околу 40-60 km, да се биде дома и со најблиските 60 дена од вкупно 365 во годината, професионалниот спорт бара жртва - или СИ или НЕ. Втора Олимпијада за мене, целта е подобро претставување од претходната олимпијада во 2018“, вели Јада.

За Ана Цветановска ова ќе биде прво олимписко искуство. И таа обезбеди А норма, а ќе учествува на трката на 10 километри класично и во скијатлон 7,5 километри во класичен и 7,5 километри во слободен стил.

Јада и Цветановска моментално тренираат во Италија, а во Македонија ќе дојдат пред заминувањето за Пекинг каде Игрите ќе се одржат од 4 до 20 февруари.

На Олимпијадата ќе ги придружува и тренерот Борче Јованоски.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Read more

Останати спортови

Атлетичарката која 13 години докажува дека е жена: Ќе се соблечам за да ви покажам

Read more

Тројца македонски планинари го искачија врвот Брајтхорн Цермат на швајцарските Алпи

Read more

Ивановски и Кираџиева победници на второто издание на „Трка на поезијата“

Read more

Сузуки го напушта Мото ГП на крајот на сезоната

Read more
 

Спорт

Мурињо низ солзи вети: Останувам во Рома

Читај повеќе

Неверојатната приказна на херојот на Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Атлетичарката која 13 години докажува дека е жена: Ќе се соблечам за да ви покажам

Читај повеќе

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон го победи Мајами на гости и се најде на чекор од финалето

Читај повеќе
  • play_arrow

Европски трофеј за Рома по 61 година, историски успех за Мурињо

Читај повеќе

Ибра го оперираше коленото, го чека пауза од 8 месеци

Читај повеќе

Уапсен Албанецот кој со дрон во Белград го прекина натпреварот Србија - Албанија

Читај повеќе

Британските власти дадоа зелено светло за продажба на Челси

Читај повеќе