Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Официјално име на оваа држава е Кралство Норвешка. Норвешка е една од најубавите земји во светот, со прекрасна природа и убавина која остава без здив. Норвежаните се сметаат за најдружељубивите луѓе на планетата.

Во продолжение прочитајте 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа.

1. Норвешка е шеста по големина во Европа, по копнена маса. По бројот на жители се наоѓа на 28. место.

2. Пред да преминат кон христијанството, луѓето верувале и ги обожавале паганските богови Один и Тор.

3. Во 19 век стотина илјади Норвежани емигрирале во САД, па во САД живеат 6 милиони, а во Норвешка 4,8.

4. Во Хамерфест, најсеверниот град во светот, во текот на летото Сонцето сјае и на полноќ. Норвешка ја нарекуваат Земјата на полноќното сонце.

5. Просечната плата е околу 4.500 евра.

6. Осло во 2012 година е прогласен за еден од најскапите градови во светот.

7. На аеродромот во Гардермоен се наоѓа најголемиот „free shop“ во Европа.

8. Норвешка 99 отсто од електричната енергија ја добива од хидроелектраните.

9. 90% од брачните парови имаат сопствена куќа или стан.

10. Образованието во Норвешка е бесплатно.

11. Во 14 век половина од населението починало од чума.

12. Нобеловата награда за мир се доделува во Осло.

13. Норвешка е една од ретките европските земји што не сакаат да бидат дел од ЕУ.

14. Норвежаните обожаваат да кажуваат шеги на сметка на Швеѓаните.

15. Го имаат најдолгиот тунел во светот.

16. Тунелот Еиксунд во Норвешка е најдлабокиот подморски тунел од тој вид во светот. Долг е 7.765 метри и достигнува длабочина од 287 метри.

17. Норвешка се нарекува и земја на 1000 фјордови.

18. Во Норвешка само 2,28 проценти од површината е обработлива.

19. Ако возите пијани ќе лежите во затвор 30 дена и ќе ви ја одземат возачката дозвола на година дена.

20. Норвежаните ловат китови.

21. Обожаваат да јадат тако.

22. Го имаат најдлабокото езеро во Европа – 514 метри.

23. Во Норвешка има дури 450.000 езера.

24. Норвешка има околу 50.000 острови.  

Тагови
реклама

Чек дис аут

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Read more

Погледнете како метеор го осветли небото над Јапонија

Read more

Моментот кога огромен алигатор изеде птица за неколку секунди

Read more

Исчезна мистериозниот монолит од пустината во Јута

Read more

Магазин

  • play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Читај повеќе
  • play_arrow

Шер успеа да го спаси најосамениот слон во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пица ролат

Читај повеќе

Три грешки кои мажите ги прават за време на орален секс

Читај повеќе

Секс по 30-тата година: Четири работи кои никој не ги кажува

Читај повеќе

Ве молиме, описменете се!

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да спасите собно растение на кое сте му ставиле премногу вода?

Читај повеќе

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Читај повеќе

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Читај повеќе