КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Норвешка без Холанд против Шпанија

Голгетерот на Манчестер Сити ќе го пропушти отворањето на квалификациите за ЕУРО 2024 откако поради повреда нема да ѝ биде на располагање на Норвешка против Шпанија и Грузија.

Ерлинг Браут Холанд се повреди на четвртфиналниот дуел од ФА купот против Барнли и тоа ќе го чини пропуштање на важните први два натпревара на неговата репрезентација.

„Се надевавме дека ова е само полесна повреда, но по вчерашните испитувања и прегледи стана јасно дека нема да конкурира за натпреварите против Шпанија и Груизја“, вели Оле Санд, доктор во репрезентацијата на Ноирвешка, пренесува Фудбалската федерација на Норвешка.

Додаде дека Холанд опоравувањето ќе го продолжи во својот клуб.

„На Ерлинг му падна тешко кога сфати дека нема да може да игра за репрезентацијата. За среќа, во овој тим и уште многу самодоверба, талент и кохезија за освојување бодови во наредните натпревари. Продолжуваме да работиме за да бидеме максимално подготвени за сабота и вторник“, рече норвешкиот селектор Столе Солбакен.

Холанд во норвешкиот дрес има 23 настапи и дури 21 гол, додека за Сити има 42 гола во 37 натпревари.

Норвешка е во квалификациската група А заедно со Кипар, Грузија, Шкотска и Шпанија. Квалификациите ги отвора в сабота со гостувањето во Малага против Шпанија, додека во вторник ќе ѝ гостува на Грузија во Тбилиси.

Иако важи за еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Холанд нема настап на големо натпреварување со Норвешка откако не успеа да избори пласман на Мундијалот во Катар. Сега Норвешка ќе се обиде првпат по 2000 година да се пласира на едно ЕУРО, што би било и нејзино второ учество.

реклама

Само 3 луѓе на планетава можат да патуваат без пасош - меѓу нив не е папата

Read more

5 места во домот каде не треба да стои Wi-Fi рутерот - интернетот ќе биде бавен

Read more

Белите чорапи е најтешко да се исперат - со еден трик повторно ќе бидат сјајни

Read more

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Фудбал

Олсон е во кома поради болест на мозокот

Read more

Чистка во Баерн – шестмина се отпишани, најверојатно и Нојер

Read more

Го нокаутираше противникот, па со адвокат отишол во полиција

Read more

Холанд за 3 милиони евра си купува монструм на тркала

Read more
 

Спорт

Олсон е во кома поради болест на мозокот

Читај повеќе

Чистка во Баерн – шестмина се отпишани, најверојатно и Нојер

Читај повеќе

Хап: Сѐ е полесно кога го имаш Нено за соиграч

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓуроски: Одигравме феноменално, енергијата беше клуч за успехот

Читај повеќе
  • play_arrow

Го нокаутираше противникот, па со адвокат отишол во полиција

Читај повеќе

Холанд за 3 милиони евра си купува монструм на тркала

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е точно дека му се враќам на фудбалот: Агуеро ги разочара навивачите, но надеж сѐ уште има

Читај повеќе

Откриено колкави се најновите плати на пилотите во Ф1

Читај повеќе

Зидан: Сакам да бидам тренер во Италија

Читај повеќе