ЗОИ Пекинг 2022

Норвешка прва земја во историјата со 15 златни медали на ЗОИ

Со триумфот на Јоханес Тинес Бо во денешната биатлонска трка на 15 километри со масовен старт, Норвешка стана првата земја која освои 15 златни медали во историјата на Зимските олимписки игри (ЗОИ).

Норвежаните пред четири години во Пјонгчанг освоија 14 златни награди што до денешниот ден беше рекорд кој го делеа со Германија и Канада. Германците дојдоа до 14 златни медали на Игрите во Пјонгчанг 2018, додека Канада се закити со 14 златни медали на Игрите на домашен терен во Ванкувер во 2010 година.

Најмногу златни медали норвешките спортисти во Пекинг освоија во биатлон, вкупно шест.

Четири освоија во скијачко трчање, два во нордиска комбинација и по едно во брзо скијање, скијачки скокови и во слободно скијање.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Останато

Поглед во необичниот норвешки затвор Халден

Read more

29 мај 1953, првпат бил освоен највисокиот планински врв Монт Еверест

Read more

Прошетка низ Музејот на Југославија

Read more

15 едноставни трикови што секому ќе користат

Read more
 

Фото

  • filter

8 август 1786, Пакар прв го искачил Мон Блан

Читај повеќе
  • filter

7 август 1816, Лаенек го измислил стетоскопот

Читај повеќе
  • filter

5 август 1962, било пронајдено безживотното тело на Мерилин Монро

Читај повеќе
  • filter

4 август 1952, првиот прекуатлантски лет со хеликоптер

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

1 август 1981: на малите екрани се појавил музичкиот канал MTV

Читај повеќе
  • filter

31 јули 2006, Фидел Кастро ја предал власта во Куба на брат му Раул

Читај повеќе
  • filter

30 јули 2003, Volkswagen ја произвел последната Буба

Читај повеќе
  • filter

29 јули 1890, се самоубил Винсент ван Гог

Читај повеќе
  • filter

28 јули 1914, почнала Првата светска војна

Читај повеќе