Полицијата ја казни

Норвешката премиерка казнета поради непочитување на рестрикциите

Б.С.Б.
/ 09.04.2021 / 14:16

Норвешката полиција ја казни премиерката Ерна Солберг поради кршење на правилата за физичка дистанца поради роденденска забава организирана на семеен собир.

Премиерката е казнета со 20.000 норвешки круни (околу 2.352 долари), изјавија од полицијата на прес-конференција за новинарите.

Премиерката, која има втор мандат, се извини минатиот месец поради организирање роденденска прослава во февруари, на која биле собрани 13 лица во планинско одморалиште и покрај владината забрана за собири на повеќе од 10 лица на едно место.

Иако полицијата во повеќето вакви случаи не би изрекла парична казна, сепак премиерката, која е на чело на владините напори за сузбивање на ширење на коронавирусот, доби казна.

„Иако законот е еднаков за сите, сите пред законот не се еднакви“, изјави Оле Саеверуд, шеф на полицијата.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Свет

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Read more

САД се заканува: Ќе ѝ одговориме на Русија за секоја агресивна постапка

Read more

Фармацевтските здруженија се против укинувањето на патентите за вакцините

Read more

Moderna: Трета доза од вакцината штити од бразилскиот и јужноафриканскиот сој

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе