Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Норвешкиот суверен фонд, вреден 1,15 трилиони долари, треба повеќе да се пренасочи кон инвестиции во САД и Канада, а да намалува во Европа, предложи денеска малцинската Влада на земјата.

Таквиот предлог, доставен до Парламентот по препорака на норвешката Централна банка која управува со фондот, на крајот може да резултира со трансфер на повеќе од 100 милијарди долари во американски акции.

– Измените што ги предлагаме ќе обезбедат подобра распределба на инвестициите во создавање додадена вредност во компаниите кои котираат на глобално ниво, нагласи министерот за финансии Јан Торе Санер во соопштение.

Најголемиот светски суверен фонд традиционално им даваше приоритет на европските берзи, фокусирајќи се на земјите со кои Норвешка најмногу тргува, а помалку на земјите во Северна Америка.

Фондот во моментов поседува околу 1,5 процент од сите акции на глобално ниво, при што неговиот сопственички удел во компании во Европа изнесува 2,6 проценти од сите акции и нешто повеќе од 1,0 проценти во САД, се наведува во информацијата.

Тагови
реклама

Бизнис

Половина од работните места за пет години ќе ги преземат машини

Read more

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Read more

Кинеските супер богаташи се збогатија за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Read more

Отворена фабрика за производство на медицински канабис, инвестиција од 16 милиони евра

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе