Норвешки скијач постави нов рекорд со поминати 528 км

Во Норвешка, и покрај пандемијата, предизвикот на скијачите продолжува со континуирани трки на долги растојанија. Нов светски рекорд вчера постави 45-годишниот Хенрик Солие. Во чест на неговиот роденден, тој замина на скијање на 528 км за 32 часа. Трката се одвиваше на круг долг 5,5 км. Така, шампионот заврши 96 круга.

За време на подвигот на Солие, друштво му правеа неговите пријатели кои постојано го бодреа.

Претходниот рекорд поставен пред неколку дена изнесуваше 516 км за 31 час.

Во меѓувреме, критиките за овој проект се интензивираат во Норвешка. Некои потенцијални шампиони ги завршуваат своите трки во целосна исцрпеност на телото, а потоа долго време се во состојба близу до кома.

Во сегашната ситуација на пандемија, ова не е најдобрата опција, дури и за силните спортисти, пишуваат тамошните медиуми.

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Останати спортови

Конор Мекгрегор: Јас сум најголем ММА борач на сите времиња

Read more

УФЦ се враќа во Лас Вегас, во сабота првата борба

Read more

Фјури: Ќе бидам побогат од Мејведер

Read more

Кечерот Шад Гаспард пронајден мртов на плажа во Калифорнија

Read more

Спорт

  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе

Комити: Дајте му на Вардар да игра во Европа

Читај повеќе

Ериксен и Шмајхел нудат получасовен онлајн тренинг

Читај повеќе

Конор Мекгрегор: Јас сум најголем ММА борач на сите времиња

Читај повеќе