Nothing наскоро го пушта својот прв телефон - и тоа проѕирен

Компанијата Nothing конечно потврди дека нивниот прв телефон ќе биде лансиран ова лето. Извршниот директор Карл Пеи, исто така, откри дека телефонот Nothing phone (1), како што го именуваа, ќе има чипсет Qualcomm Snapdragon и ќе се напојува од прилагодена варијанта на Android наречена Nothing OS.

Извештајот што ни го донесе Макс Џамбор, кој веќе имаше некои точни протечени информации за уредите на OnePlus, тврди дека телефонот ќе биде претставен на 21 јули и ќе чини околу 500 евра. Наше е да се надеваме дека телефонот ќе го има најдоброто што го нуди Qualcomm, но за тие пари реално е да се очекува дека Nothing phone (1) ќе работи со чипсет Snapdragon 7 Gen 1.

Дополнително, списанието Wallpaper објави интервју со „умовите зад уредот“ кое ни дава увид во тоа што можеме да очекуваме од првиот паметен телефон на компанијата Nothing. Накратко, интервјуто го потврдува она што повеќето го очекуваа - Nothing phone (1) ќе има проѕирен заден дел.

Том Хауард, шеф за дизајн во Nothing, во интервјуто откри дека „сакале да ја истакнат внатрешноста“ на телефонот, кој има повеќе од 400 компоненти. „Од перспектива на индустријата, ги земате предвид компонентите што крајниот корисник обично никогаш не ги гледа, па затоа мора да го редизајнирате речиси целиот производствен процес за да ги истакнете“, вели тој.

„Мислам дека принципот што го имаме е многу силен - дизајнот не е само декорација, туку мора да има врска помеѓу формата и функцијата“, додава Хауард.

Од интервјуто дознавме и дека телефонот ќе има рециклирана алуминиумска рамка, со цел компанијата од самиот почеток да го намали својот удел во загадувањето во јаглерод.

Ако сакате, можете да го пробате Nothing Launcher на вашиот уред со Android во моментов.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Мобилни

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Read more

5 креативни начини да заштедите време со Galaxy S22 Ultra 5G

Read more

HTC го претстави паметниот телефон Desire 22 Pro

Read more

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе