Нотр Дам е една од првите катедрали во чија изградба е користено железо

Пожарот во катедралата Нотр Дам во 2019 година му овозможи на истражувачот Максим Л'Еритје и другите колеги да пристапат до одредени области и делови од археолошкиот локалитет што некогаш биле скриени за да пронајдат бројни железни спојници користени во градежништвото.

Реставрацијата на Нотр Дам, по пожарот во 2019 година кој сериозно ја оштети катедралата, откри дека локацијата во Париз е „првата позната готска катедрала во која железото интензивно се користело како вистински градежен материјал за врзување на камењата во текот на нејзината изградба“, според на една неодамнешна студија спроведена од Универзитетот Пари 8 Венсан-Сен-Дени.

Рецензираната студија, објавена во списанието Plos One, вели дека шест железни споеви користени во изградбата на катедралата може да се датираат во XII и XIII век благодарение на „развојот на иновативна методологија заснована на датирање со радио јаглерод“.

Хемиските анализи на материјалот од страна на истражувачите откриваат дека тој потекнува од средновековно градилиште во Париз и сугерира дека железните сврзувачки елементи биле користени во најраните фази на процесот на изградба на Нотр Дам во 1160-тите.

Зошто е важно ова истражување?

Истражувањето е важно бидејќи може да обезбеди и поголем увид во трговијата и циркулацијата на железо во Париз од XII и XIII век.

Сепак, авторите на студијата забележаа дека се потребни повеќе анализи на примероци од железо на локацијата за да се прошири нивното истражување на пазарот на железо во француската престолнина.

Она што го знаат е дека многу железни спојници може да се коваат со спојување на парчиња железо пронајдени од различни извори на снабдување.

Тагови
реклама

Само 3 луѓе на планетава можат да патуваат без пасош - меѓу нив не е папата

Read more

5 места во домот каде не треба да стои Wi-Fi рутерот - интернетот ќе биде бавен

Read more

Белите чорапи е најтешко да се исперат - со еден трик повторно ќе бидат сјајни

Read more

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Вести

Роботски кучиња и летечки автомобили на саемот Mobile World во Барселона

Read more

Во Русија почна Битката на роботите

Read more

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more
 

Гик

​Tekken 8 им дише во врат на Street Fighter и Mortal Kombat

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роботски кучиња и летечки автомобили на саемот Mobile World во Барселона

Читај повеќе

Новата генерација на Xbox ќе го претставува најголемиот технички скок досега

Читај повеќе

Google го воведе Gemini во Messages, овозможи сумирање на текст во Android Auto

Читај повеќе

5 места во домот каде не треба да стои Wi-Fi рутерот - интернетот ќе биде бавен

Читај повеќе

Јапонскиот робот на Месечината ја преживеа „лунарната ноќ“

Читај повеќе

Xiaomi Pad 6S Pro: Нов таблет во клинч со најдобрите

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Русија почна Битката на роботите

Читај повеќе

Дали ја добивте новата опција на платформата X?

Читај повеќе