Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Јапонски истражувачи докажаа дека маските можат да заштитат од честички на коронавирусот во воздухот, но дури ни маски од професионален квалитет не можат целосно да го елиминираат ризикот од зараза.

Научници од Универзитетот во Токио изградија безбедносна комора со кукли, свртени една кон друга. Една глава, опремена со распрскувач, симулира кашлање и исфрлање вистински честички од коронавирусот. Друга кукла имитира природно дишење со комора за собирање вируси кои минуваат низ дишните патишта.

Резултатите покажале дека памучната маска го намалува ризикот од примање на вирусот до 40 проценти во однос на ситуација кога воопшто нема маски. Медицинската маска N95 која ја користат медицинските експерти, ги запира честичките од вирусот до 90 проценти. Меѓутоа, дури и кога маската N95 во целост е припиена за лицето, некои честички од вирусот сепак успеваат да се вовлечат.

Кога маската е ставена на главата на куклата која кашла, памучните и хируршките маски блокираат повеќе од 50 проценти од честичките.

Други јапонски научници, со помош на суперкомпјутерски симулации, покажаа дека влажноста на воздухот влијае на тоа како вирусните честички се шират низ воздухот.

реклама

Здравје

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Read more

Тестирање треба да се направи два, три дена по појавата на првите симптоми

Read more

Проф. д-р Докиќ: Има две групи на пациенти со COVID-19

Read more

За температура од 37,2°C не земајте „парацетамол“

Read more

Магазин

Најдобриот рецепт за топло чоколадо со рум и цимет

Читај повеќе

Паразитски самци: Дури и младите во Јапонија се незаинтересирани за секс

Читај повеќе

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Читај повеќе

Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Читај повеќе
  • filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Читај повеќе

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Читај повеќе
  • play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Читај повеќе

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Читај повеќе