Нов флегшип на Huawei: „Кружна“ камера и петкратен оптички зум

И покрај постоечката двомесечна блокада од страна на американската администрација, кинеската компанија Huawei не се откажува од следниот премиум модел на телефон. Како што стојат работите, на есен оваа година би требало да ја очекуваме новата генерација на Mate 30 серијата.

Првите рендери од смартфонот веќе се појавија на интернет, но бидејќи се разликуваат во зависност од изворите, нивната автентичност е ставена под знак прашалник.

Најновиот рендер за претстојниот флегшип на Huawei го открива кружниот изглед на системот камери на Mate 30, во кој се сместени четири камери. Покрај четирите камери, телефонот ќе има и петкратен оптички зум, а дизајнот на целиот систем е производ на соработката помеѓу Huawei и Leica.

Со оглед на тоа што на задната страна од телефонот не може да се забележи сензор за отпечатоци од прст, може да се претпостави дека и тој ќе ги следи актуелните трендови и ќе биде интегриран под екранот.

Според досегашните информации, Huawei Mate 30 би требало да има AMOLED дисплеј со дијагонала од 6,71 инчи, а ќе доаѓа со процесор Kirin 985 и Balong 5000 5G модем. Се очекува дека батеријата со капацитет од 4.200 mAh ќе има поддршка за брзо полнење од 55W.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Мобилни

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Read more

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Read more

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Read more

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе