Нов гејмерски рекорд: Продадени 12 милиони игри за 12 недели

Поставен е нов рекорд за најбрзо продаваната видео игра PlayStation, објави Sony Interactive Entertainment.

Се работи за играта Helldivers 2, која се продаде во неверојатни 12 милиони примероци во првите 12 недели. Ова го собори рекордот на брзина на продажба што долго време го држеше видеоиграта God of War Ragnarok.

Helldivers 2 е посебна поради уште една работа - таа е првата видеоигра која беше истовремено објавена и за PlayStation и за PC, а продажбата на верзијата наменета за играње на компјутери помина подобро.

Оваа видеоигра е седма најуспешна од кујната на Sony кога станува збор за приходите, но како што е забележано од веб-страницата HCL, резултатот од продадени 12 милиони примероци се броел до 5-ти мај.

Ова е важно бидејќи по тој датум играта беше отстранета од продажба на многу пазари каде што PlayStation Network (PSN) не беше поддржана. Можеби, значи, 12 милиони играчи навистина ја купиле играта, но прашање е колку од нив ја задржале.

Remote video URL
Тагови
реклама

Гејминг

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Read more

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Read more

Игрицата EA FC ја губи лиценцата за Интер во следното издание

Read more

Нов гејмерски рекорд: Продадени 12 милиони игри за 12 недели

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе