Нов гигант на повидок: Се спојуваат Fiat Chrysler и Peugeot

Fiat Chrysler и Peugeot денеска соопштија дека ќе ги здружат силите преку размена на акции по основа на „фифти-фифти“ модел.

На тој начин ќе се формира нов гигант - четвртата по големина светска групација во секторот за производство на автомобили.

Управните одбори на двете компании им дале овластувања на своите тимови да ги финализираат преговорите и да донесат обврзувачки меморандум во наредните неколку недели, стои во заедничкото соопштение на двата автомобилски производители.

Претседателот на Fiat Chrysler Џон Елкан ќе претседава со здружената групација, а главниот извршен директор на Peugeot Карлос Таварес ќе биде генерален директор.

Договорот следи во време кога производителите на автомобили се соочуваат со глобален пад на побарувачката и настојуваат да развиваат технолошки понапредни, поеколошки модели на автомобили за да ги исполнат сѐ построгите прописи во борбата против загадување на воздухот.

Се проценува дека ова спојување, кога ќе биде завршено, ќе генерира синергија од 3,7 милијарди евра годишно, без затворање на погони, стои во соопштението.

Пред склучувањето на договорот, италијанско-американската корпорација Fiat Chrysler ќе им исплати специјална дивиденда од 5,5 милијарди долари на своите акционери и ќе додели акции во роботското одделение Comau.

Француски Peugeot на своите акционери ќе им подели 46% од акциите во фабриката за производство на автоделови.

Францускиот министер за финансии Бруно ле Мер го поздрави договорот и оцени дека со ваквиот потег автомобилските групации ќе ги обезбедат потребните минимални средства за вложување во еко технологии и за исполнување на барањата на индустријата.

Здружената групација, чие седиште ќе биде во Холандија, ќе има управен одбор од 11 членови.

Шест члена ќе бидат од Peugeot, вклучувајќи го главниот извршен директор Таварес, а меѓу останатите пет во Fiat Chrysler  ќе биде и Елкан.

Акциите на заедничката компанија ќе бидат листирани на берзите во Париз, Милано и Њујорк, објави Reuters.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Бизнис

НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Read more

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Read more

Поскапува нафтата поради намалените залихи на САД

Read more

Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе