Нов КОВИД рекорд: 594 заразени во 24 часа

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на COVID-19.

По градови, новите случаи се во:

- Скопје 303

- Куманово 22

- Дебар 5

- Штип 13

- Прилеп 19

- Тетово 26

- Струга 12

- Велес 17

- Битола 18

- Охрид 10

- Кавадарци 7

- Гостивар 12

- Гевгелија 13

- Струмица 34

- Крива Паланка 7

- Радовиш 6

- Кочани 18

- Пробиштип 3

- Демир Хисар 2

- Пехчево 1

- Берово 2

- Валандово 7

- Виница 2

- Делчево 5

- Кратово 1

- Свети Николе 2

- Кичево 17

- Ресен 7

- Неготино 3

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од:

-Скопје 79

-Штип 8

-Прилеп 6

-Тетово 5

-Струга 1

-Велес 2

-Битола 3

-Кавадарци 2

-Гостивар 3

-Гевгелија 2

-Струмица 12

-Крива Паланка 6

-Радовиш 1

-Кочани-8

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 1

-Берово 8

-Валандово 3

-Свети Николе 7

-Кичево 4

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на КОВИД дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.201, бројката на оздравени пациенти е 17.111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.266.

 

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Македонија

Во ковид-центрите има 160 слободни кревети, хоспитализирани 1.268 лица

Read more

Нови 1.100 случаи со COVID-19, 585 оздравени, 30 починати

Read more

Мицкоски: Од Комисијата има признание дека се преговора за идентитетот

Read more

Без резултати 11. средба на македонско-бугарската комисија, проблем употребата на придавката македонски

Read more

Вести

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Читај повеќе

Во ковид-центрите има 160 слободни кревети, хоспитализирани 1.268 лица

Читај повеќе

Нови 1.100 случаи со COVID-19, 585 оздравени, 30 починати

Читај повеќе

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Читај повеќе

Мицкоски: Од Комисијата има признание дека се преговора за идентитетот

Читај повеќе

Без резултати 11. средба на македонско-бугарската комисија, проблем употребата на придавката македонски

Читај повеќе

Вaкцината за COVID-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Читај повеќе

Северна Македонија претседавач со ОБСЕ во 2023 година

Читај повеќе

Филипче: Обезбедени се 833.000 вакцини против COVID-19, аплициравме за 800.000 дополнителни дози

Читај повеќе