Нов КОВИД рекорд: 934 нови случаи од 2.748 тестирања

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на COVID-19.

Ова е рекорден број на дневни случаи на новозаразени во земјава. По градови, новите случаи се во:

-Скопје 420

-Куманово 35

-Дебар 5

-Штип 20

-Прилеп 61

-Тетово 58

-Струга 5

-Велес 82

-Битола 33

-Охрид 23

-Кавадарци 19

-Гостивар 18

-Гевгелија 13

-Струмица 30

-Крива Паланка 4

-Радовиш 7

-Крушево 2

-Кочани 22

-Пробиштип 8

-Демир Хисар 2

-Пехчево 1

-Берово 6

-Валандово 1

-Виница 2

-Делчево 4

-Кратово 4

-Свети Николе 13

-Кичево 20

-Ресен 6

-Неготино 8

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје (58, 68 и 75г) и двајца од Прилеп (73 и 78г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 454 оздравени пациенти од:

-Скопје 273

-Куманово 15

-Штип 15

-Прилеп 16

-Тетово 21

-Струга 8

-Велес 5

-Битола 4

-Охрид 8

-Кавадарци 6

-Гостивар 11

-Гевгелија 7

-Струмица 17

-Крива Паланка 2

-Радовиш 10

-Кочани 9

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 2

-Берово 4

-Валандово 2

-Свети Николе 1

-Кичево 8

-Ресен 6

-Неготино 3

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 30.488, бројката на оздравени пациенти е 20.448, на починати е 982, а бројот на активни случаи изнесува 9.058.

Досега во земјата се направени вкупно 246.105 тестирања на COVID-19.

реклама

Македонија

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Се намалува бројот на нови случаи и бројот на прегледи во ковид-центрите

Read more

Од понеделник почнува исплатата на априлските пензии

Read more
 

Вести

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе

Русија почна со повлекување на трупите и опремата од Крим

Читај повеќе

Се намалува бројот на нови случаи и бројот на прегледи во ковид-центрите

Читај повеќе

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Читај повеќе

Студија: Една доза вакцина значително ја намалува инфекцијата со коронавирусот

Читај повеќе

Од понеделник почнува исплатата на априлските пензии

Читај повеќе