НБА 2021/22

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Тимот со најдобар скор сезомнава го претрпе четвртиот пораз откако неочекувано потклекна на домашен терен во дуелот со Сан Антонио Спарс.

Во „Чејс Сентр“ арената во Сан Франциско лидерот на Западната конференција и општо најдобар тим сезонава во НБА, Голден Стејт Вориорс, загуби со 107:112 од Сан Антонио Спарс кој е 12-ти на Западот.

Гостите од Сан Антонио беа предводени од Дерик Вајт кој постигна 25 поени, како и од Деџонте Мареј кој забележа дабл-дабл од 23 поени и 12 скока, а постигна и 7 асистенции. Границата над 20 поени ја мина и Лони Вокер со 21 поен. Најефикасен на паркетот беше домашниот кошаркар Стеф Кари со 27 поени.

Remote video URL

Спарс се во низа од 4 победи по ред и полека се искачуваат на табелата, но сѐ уште се надвор од местата кои водат во разигрувањето.

За Вориорс ова е четврти сезонски пораз, а втор во последните три натпревари откако во средата загубија кај Феникс Санс со кој сега имаат идентичен скор на врвот од Западот.

Резултати:

Њујорк Никс - Денвер Нагетс 99:113
Бруклин Нетс - Чикаго Булс 107:111
Милвоки Бакс - Мајами Хит 124:102
Далас Маверикс - Мемфис Гризлис 90:97
Голден Стејт Вориорс - Сан Антонио Спарс 107:112
Портланд Треил Блејзерс - Бостон Селтикс 117:145
Санкраменто Кингс - Лос Анџелес Клиперс 104:99

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Кошарка

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Read more

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Read more

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Read more

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас, Леброн ги водеше Лејкерс до важна победа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Читај повеќе

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Читај повеќе
  • play_arrow

Поранешна стриптизерка ја постигна првата победа во УФЦ

Читај повеќе

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Читај повеќе

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Читај повеќе

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Читај повеќе

Жиру: Бев во право кога го одбив Јуве за Челси

Читај повеќе