НБА 2022/2023

Нов пораз за Лејкерс, Далас победи без Дончиќ, Ирвинг и Хардавеј

Во најквалитетната кошаркарска лига во светот ноќеска се одиграа 7 натпревари, а нешто поуспешни беа гостите кои забележаа 4 победи.

Ноќта ја отвори дуелот меѓу Кливленд Кавалирс и Филаделфија 76ерс, а на крајот славеа гостите со 118:109, со одлична партија што ја пружи Камерунецот Жоел Ембиид со дабл-дабл учинок од 36 поени и 18 скока.

Го следеше Џејмс Харден со 28 поени, додека кај поразениот тим се истакна Карис ЛеВерт со 24 поени.

Remote video URL

Со тоа Филаделфија ја продолжи победничката серија која сега трае веќе 6 натпревари.

Мајами Хит на домашен терен го победи Мемфис Гризлис со 138:119, а до победата предводеа Бем Адебајо кој постигна 26 поени и Тајлер Хироу кој натпреварот го заврши со 24 поени. Џерен Џексон од Мемфис постигна 25 поени и беше најефективниот играч на својот тим.

Remote video URL

Хјустон му нанесе нов пораз на Лос Анџелес Лејкерс, 36-ти оваа сезона. Резултатот беше 114:110. Кевин Портер го предводеше Хјустон и за еден скок не направи дабл-дабл откако натпреварот го заврши со 27 поени, 9 скока и 6 асистенции. Кај Лејкерс најдобар беше Остин Ривс со 24 поени, а дабл-дабл имаше Џеред Вандербилт со 13 поени и 10 скокови.

Remote video URL

И покрај победата, Хјустон останува закован на дното од Западната конференција.

Далас Маверикс без повредените Лука Дончиќ, Кајри Ирвинг и Тим Хардавеј успеа да победи на гости кај Сан Антонио Спарс со 137:128, но по продолжение. Двајца играчи на Далас остварија дабл-дабл и тоа Крисчн Вуд со 28 поени и 13 скокови и Реџи Булок со 20 поени и 13 скокови. Кај поразениот домаќин Келдон Џонсон уфрли 27 поени со 8 скокови.

Remote video URL

Ова е прва победа за Далас по трите порази во низа.

Резултати:

Кливленд Кавалирс - Филаделфија 76ерс 109:118
Мајами Хит - Мемфис Гризлис 138:119
Чикаго Булс - Сакраменто Кингс 114:117
Хјустон Рокитс - Лос Анџелес Лејкерс 114:110
Минесота Тимбервулвс - Бостон Селтикс 102:104
Сан Антонио Спарс - Далас Маверикс 128:137
прод.
Лос Анџелес Клиперс - Голден Стејт Вориорс 134:126

Табела:

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Кошарка

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Read more

Леброн, носиш пасош?

Read more

Сакраменто по 17 години избори плеј-оф, критично за Далас

Read more

Перо Антиќ реизбран за претседалел на Македонската кошаркарска федерација

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе