Нов предизвик на интернет: #FillTheBottle

Фотографијата која на Twitter ја објави Џејсон Принц, покрена нов предизвик кој е многу корисен за околината.

Џејсон Принц на Twitter објави фотографија со полно шише отпушоци кои ги собрал во круг од педесет метри, со намера да ја опомене околината за тоа колку цигари има околу нас.

„За дваесет минути наполнив шише во радиус од 50 метри. Ова станува сериозно“, напиша Принц.

Предизвикот го започна Амел Тала, а го нарече #FillTheBottle (Наполни го шишето). Резултатите се понижувачки, огромен број отпушоци се околу нас, а не ги забележуваме, што докажува хаштагот.

Заклучокот е дека е крајно време луѓето да се освестат за тоа колку планетата е загадена. За да се распадне отпушокот потребни се 18 месеци. Освен пластиката, филтерите за цигари содржат арсен, олово, никотин, а сите тие можат да бидат штетни за земјата и за морето.

реклама

Чек дис аут

Мадридското метро се претвори во Венеција

Read more

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Read more

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Read more

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе