Нов предизвик на интернет: #FillTheBottle

Фотографијата која на Twitter ја објави Џејсон Принц, покрена нов предизвик кој е многу корисен за околината.

Џејсон Принц на Twitter објави фотографија со полно шише отпушоци кои ги собрал во круг од педесет метри, со намера да ја опомене околината за тоа колку цигари има околу нас.

„За дваесет минути наполнив шише во радиус од 50 метри. Ова станува сериозно“, напиша Принц.

Предизвикот го започна Амел Тала, а го нарече #FillTheBottle (Наполни го шишето). Резултатите се понижувачки, огромен број отпушоци се околу нас, а не ги забележуваме, што докажува хаштагот.

Заклучокот е дека е крајно време луѓето да се освестат за тоа колку планетата е загадена. За да се распадне отпушокот потребни се 18 месеци. Освен пластиката, филтерите за цигари содржат арсен, олово, никотин, а сите тие можат да бидат штетни за земјата и за морето.

реклама

Wizz Air: Обновени рутите од и до Македонија, достапни 34 дестинации

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Read more

Чек дис аут

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Read more

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Read more

Мисисипи ќе го менува знамето поради поврзаност со ропство

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Читај повеќе
  • play_arrow

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Читај повеќе

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Читај повеќе

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Читај повеќе

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Читај повеќе