Нов предизвик на интернет: #FillTheBottle

Фотографијата која на Twitter ја објави Џејсон Принц, покрена нов предизвик кој е многу корисен за околината.

Џејсон Принц на Twitter објави фотографија со полно шише отпушоци кои ги собрал во круг од педесет метри, со намера да ја опомене околината за тоа колку цигари има околу нас.

„За дваесет минути наполнив шише во радиус од 50 метри. Ова станува сериозно“, напиша Принц.

Предизвикот го започна Амел Тала, а го нарече #FillTheBottle (Наполни го шишето). Резултатите се понижувачки, огромен број отпушоци се околу нас, а не ги забележуваме, што докажува хаштагот.

Заклучокот е дека е крајно време луѓето да се освестат за тоа колку планетата е загадена. За да се распадне отпушокот потребни се 18 месеци. Освен пластиката, филтерите за цигари содржат арсен, олово, никотин, а сите тие можат да бидат штетни за земјата и за морето.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Чек дис аут

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Read more

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе