Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Возачите на големи автомобили може да бидат казнети во Англија доколку сакаат да паркираат во некои јавни гаражи.

Ова е затоа што пет општини воведоа ограничувања за должината на возилата што ги користат нивните паркиралишта.

Вокингем, Саут Хемс, Бродленд и Јужен Норфолк и Западен Девон воведоа ограничување од пет метри. Тарок Бороу наметнува малку поблаго ограничување на должината од 5,35 метри, што значи дека, на пример, сопствениците на BMW Серија 7 (5319mm) и Land Rover Defender 130 (5358mm) ќе бидат казнети доколку користат јавни гаражи, т.е. управувани од градови.

Ограничувањата на висината и тежината се применуваат и во гаражите. Британските истражувања покажаа дека девет од десет општини немаат намера да ги зголемат паркинг местата за да ги сместат денешните многу поголеми возила. Тоа е интересно бидејќи прописите за минималните димензии на паркингот не се менуваат повеќе од педесет години.

Париз пресече: 3 пати поскап паркинг за големите СУВ возила

Од 70-тите, најмалиот паркинг простор е широк 2,4 метри и долг 4,8 метри. Сепак, големината на патничките автомобили оттогаш се зголеми. Ова е главно резултат на комбинацијата на модерен дизајн на автомобили и построги безбедносни стандарди.

Истражувањето покажува дека седум од десетте најпродавани автомобилски марки во Британија лани произвеле најмалку еден автомобил долг пет метри. Ова е причината зошто во гаражите не е можно да се паркираат автомобили како што се Audi A8, Kia EV9, најновиот Range Rover и Model S и Model X на Tesla.

Ги прашавме скопјани: Дали треба да се плаќа поскап паркинг за SUV возила?

реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Авто новости

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Read more

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе