Нов рекорд: Африканец за 57 часа преплива 151 километар во океан

Камерон Белами постави нов светски рекорд за најдолго пливање во океанки води откако непрекинато пливаше 57 часа од Барбадос до Сент Лусија на Карибите.

Пливачот од Јужна Африка направи нов подвиг поставувајќи светски рекорд за најголго пливање без прекин. Неверојатниот Кам растојанието од точно 151,7 километри помеѓу карипските острови Барбадос и Сент Лусија го преплива за 56 часа и 36 минути. Страшно достигнување кога ќе се помисли на фактот што пливаше без престан, освен паузите за вода и јадење.

Со овој подвиг тој го собори рекордот на австралиската пливачка Клои Меккардел од октомври 2014 кога преплива 124,4 колометри во бахамските острови Јужна Елутера и Насау за 41 час и 21 минута.

Камерон пливаше по посебен режим: пиеше вода секои 30 минути, а добиваше храна на секој час. Користеше и вазелин и лосион за заштита на телото од солта и сончевите зраци.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Останати спортови

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Read more

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Read more

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Read more

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе