НБА 2022/2023

Нов рекорд на Јокиќ, но не му помогна на Денвер

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ од натпревар во натпревар урива по некој рекорд во НБА лигата, а тоа беше случај и ноќеска при поразот на неговиот Денвер од Феникс со 129:124, со што се израмнија во полуфиналната серија од плеј-офот на Западната конференција.

На овој дуел Јокиќ постигна 53 поени со неверојатен шут од поле, погодувајќи 20 од 30 обиди, а 11 од 13 обиди беше прецизен од линијата за слободни фрлања. Бидејќи имаше и 11 асистенции, успеа да собори уште еден рекорд.

URL

Имено, Јокиќ стана првиот центар кој постигнал повеќе од 50 поени и повеќе од 10 асистенции во натпреварите од плеј-офот, но за жал, не можеше да му помогне на својот тим да дојде до третата победа против Феникс Санс.

Remote video URL

Иако беше одлично расположен за игра, на крајот не можеше да се справи со разиграните Кевин Дурент и Девин Букер кои постигнаа по 36 поени. Дурент беше тој што му оддаде почит на Јокиќ по натпреварот.

Remote video URL

„Тој е неверојатен, силен е и не промашува. Кога го гледате како ја шутира топката, мислите дека нема да ја погоди, а тој го прави тоа. Неверојатен е“, изјави Дурент.

URL

Потсетуваме, Јокиќ во третиот натпревар од плеј-офот против Феникс собори рекорд и стана првиот играч кој постигнал повеќе од 25 поени и придодал повеќе од 15 скока и асистенции.

Петтиот натпревар од серијата меѓу Денвер и Феникс ќе се игра во среда рано наутро во 4 часот по македонско време.

реклама

Кошарка

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more

Лејкерс најде тренер во Конектикат

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе