Нов рекорд во брзина на интернет: Може да се симнат 80.000 филмови во секунда

Јапонските инженери создадоа интернет со кој беше срушен рекордот за брзина на „симнување“ на содржини од мрежата.

Светскиот рекорд, кога станува збор за брзината на интернет, им припаѓа на Јапонците, а инженерите на оваа земја создадоа интернет чија брзина овозможува преземање на 80.000 филмови за само една секунда.

Новиот рекорд за брзина на интернет е 319 терабити во секунда (Tb/s), а оваа брзина се мери врз основа на количината на податоци што може да се префрлат помеѓу два уреди во една секунда.

Постигнатата брзина е двојно поголема од досегашната рекордна брзина, а околу 7,6 милиони пати поголема од просечната брзина на интернетот што луѓето ја користат дома (околу 42 мегабити во секунда).

Со цел да се постигне оваа брзина, истражувачите од јапонскиот Национален институт за информатички и комуникациски технологии развија експериментално оптичко влакно со четири јадра.

Тие го комбинирале своето влакно со ласер кој користел импулси на различни бранови должини и техники за засилување на сигналот, што овозможило пренос на податоци на растојание од повеќе од 2.800 километри со брзина од 319 Tb/s.

Со оглед на скапиот ласер и засилувачите кои се користат за соборување на рекордот, не очекувајте домашен интернет од 300 Tb/s во скоро време, но можеме да го добиеме влакното што беше искористено.

Научниците веруваат дека можеби нема да биде проблем да се интегрираат влакната од експериментот во инфраструктурата што веќе постои.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Интернет

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more

Instagram добива нова функција

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе