Нов рекорден промет на Alibaba од 56 милијарди долари

Кинеската компанија Alibaba постави нов рекорд во продажба на стоки преку интернет во вредност од 56 милијарди американски долари за време на годинашниот празничен шопинг, Денот на самци, но тој подвиг беше засенет од падот на акциите на компанијата за 8,0 проценти предизвикан од предложените кинески антимонополски регулативи.

Денот на самци е традиционален 24-часовен трговски настан во Кина кога продавачите нудат десетици милиони производи со огромни попусти на платформите за е-трговија управувани од Alibaba, JD.com и други. Кинескиот празничен шопинг има поголем промет од Black Friday и Cyber Monday во САД заедно, пренесува СNBC.

Оваа година онлајн трговците JD.com и Аlibaba го продолжија шопинг празникот кој почна на 1 ноември и ќе трае до 12 ноември до полноќ.

Аlibaba соопшти дека бруто вредноста на стоките (ГМВ), бројка што ја покажува вкупната вредност на нарачките преку платформите за онлајн купување на Аlibaba, надминала 372,3 милијарди јуани (56,42 милијарди долари) до пладне по пекиншко време. Таа сума ја вклучува вкупната вредност на нарачките од почетокот на настанот на 1 ноември.

Оваа сума е значително поголема од 268,4 милијарди јуани ГМВ, што Аlibaba ги регистрира минатата година за време на 24-часовното тргување на Денот на самците. 

Тагови
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Бизнис

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Read more

Нема да има роаминг за Западен Балкан од 1 јули

Read more

Биткоинот падна за 17 проценти во еден ден

Read more

Бајрами: Домашната валута и понатаму ќе остане стабилна, за тоа нема дилема

Read more
 

Вести

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе