Нов сингл на Љубојна  - „Љубов по Татунчо“ за македонскиот филм „Стела“

Македонската етно музичка група Љубојна го објави најновиот сингл насловен „Љубов по Татунчо“.

Песната е дел од музиката за македонскиот игран филм „Стела“ на режисерот Стојан Вујичиќ чија премиера закажана за во март беше одложена поради корона кризата.

Композитор и аранжер на „Љубов по Татунчо“ е Оливер Јосифовски, а текстот инспириран од „Татунчо“ на Кочо Рацин е на вокалистата Вера Јосифовска.

Спотот за новиот сингл е снимен во продукција на Dream Factory Macedonia и TulipPro, а музиката во Студио Подрумот.

Објавувањето на новиот сингл е воедно и најава за новиот албум на Љубојна со целосната музика од филмот „Стела“.

Remote video URL

Групата „Љубојна“ постои речиси 20 години и зад себе има бројни домашни и интернационални концерти, вклучувајќи ги и оние во Кина и во Њујорк. Во 2016 година групата беше прогласена за „супербренд“. На почетокот на 2017 година излезе деветтиот албум на групата со наслов „Радио Љубојна“, снимен во Студио Подрумот. На албумот, продуциран од Оливер Јосифовски, се наоѓаат осум песни, меѓу кои и: „Кратово виа Бразил“, „Галичник виа Њујорк“, Многу ми го фалат вашето девојче“, „Стани да не станиш“. На 23 февруари 2017 година, групата одржа концерт во Домот на синдикатите во Белград, на којшто го претстави деветтиот албум „Радио Љубојна“. Како гости на концертот настапија Влатко Стефановски, Васил Хаџиманов и Џамбо Агушев.

Стојан Вујичиќ е еден од водечките македонски режисери, чиј опус вклучува бројни кратки играни и документарни филмови, и телевизиски проекти. Познат е по филмовите „Брат за еден ден“, „Допир“ и „Годините го чинат своето“, прикажувани и наградени на престижни филмски фестивали.

Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

МК сцена

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

Read more

„8 часа љубов“ – прв пијано маратон на македонската музичка сцена

Read more

Израелска поп-ѕвезда ќе настапи на „Здраво Млади 11“

Read more

Аудиовизуелно уживање - новата песна „Парфем“ на Пијан Славеј и Тања Тас

Read more
 

Сцена

Disney ја одбра новата Снежана, луѓето одушевени

Читај повеќе

И Стивен Спилберг премина на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот трилер „How I Became a Superhero“

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Мерил Стрип

Читај повеќе
  • filter

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Никој не го препозна Брендан Фрејзер

Читај повеќе

Светот кој требаше да се спасува и зошто го сакавме Терминатор

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Hitman’s Wife’s Bodyguard“ лесно го освои бокс-офисот

Читај повеќе