СОС ДЕТСКО СЕЛО И НЕПТУН НАВИВААТ ЗАЕДНО ВО НЕДЕЛА

Нов стратешки партнер во семејството на СОС Детско село

Во рамките на партнерствата на СОС Детско село со корпоративниот сектор, се реализира нова соработка - долгорочно стратешко партнерство со компанијата „Нептун“ Македонија. Двете организации ќе соработуваат во реализација на активности од областа на Општествена одговорност, при што СОС Детско сели ќе биде клучен партнер на „Нептун“ Македонија за остварување на нивните ИМПАКТ цели преку реализација на активности во областа на децата  и младите од ранливите категории.

Како почеток на оваа соработка „Нептун“ Македонија организира едиствена можност и децата и младите од СОС Детско село да можат да ја доживеат еуфоријата од историскиот пласман на нашата држава на Европско првенство и да можат на вистински начин да ја бодрат нашата репрезентација и да ги запознаат најмоќните фудбалски репрезентации.

На 13 јуни во кругот на локацијата на СОС Детско село вработените од „Нептун“ Македонија заедно со децата, младинците и нивните згрижувачи и ментори ќе го гледаат првиот историски натпревар на македонската репрезентација против Австрија на Европско првенство. 

Од страна на „Нептун“ Македонија обезбедени се сите аудио и визуелни услови за гледање на овој натпревар во надворешни услови во пријатна атмосфера со обезбедени реквизити за навивање, а заеднички ќе се погрижиме да бидат следени сите мерки и протоколи за безбедност.

За оваа заедничка соработка генералниот директор на „Нептун“ Македонија, Горан Цветинов, изјави: 

„Општествената одговорност на нашата компанија отекогаш била дел од стратешкото планирање и секоја година ја дополнуваме со нови иницијативи за придонес кон општеството од кое сме дел, во кое работиме и се развиваме. Иницијативата за поддршка кон СОС Детско село нè инспирираше за креирање соработка низ која ќе можеме да ги вклучиме и нашите вработени, и тие да бидат дел од компаниската гордост. Тим билдинзи, волонтерски активности со вработените на „Нептун“ и програми на СОС Детско село, обуки за стручни знаења во областа на сервисирање на бела техника и продажба, се само дел од агендата. За нас ова е од големо значење, особено во оваа година во која поради негативните ефекти од светската пандемија сите ние и како индивидуи и како компании треба да ја покажеме солидарноста и емпатијата кон најранливите – децата. Активностите ги започнуваме со следење на првиот натпревар на македонската репрезентација на теренот во СОС Детско село со дел од вработените на „Нептун“, вработените на СОС Детско село и децата. Домашната атмосфера ќе ја пренесеме во амбиентот на СОС Детско село и очекуваме сета таа позитивна енергија да донесе среќа и за нашата репрезентација.

За значењето од дологорочни партнерства за СОС Детско село изјави националната директорка Јулијана Накова Гапо:

„Ова партнерство има големо значење за СОС Детско село, бидејќи долгорочната соработка со „Нептун“ ќе придонесе за стабилност и континуитет на работата за задржување на децата во своите биолошки семејства, за топол дом и љубов за секое дете и младинец од СОС Детско село и за осамостојување на младите во социјален ризик“.

Покануваме новинар и камерман на 13 јуни 15 минути пред почетокот на фудбалскиот натпреват и тоа во 17 часот и 45 минути во СОС Детско село за подготовка на прилог за овој настан.

Секој заинтересиран новинар замолуваме првенствено да се најави на контакт лицето (Рахела Евтимова rahela.evtimova@sos.org.mk) за да се спреми водич за посетители во СОС Детско село и да се добие акредитив и насоки за снимање во организацијата.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Македонија

Горивата поскапуваат од полноќ

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Ниту еден починат првпат по 10 месеци, осум градови без активни случаи на COVID-19

Read more

Без струја делови од неколку улици во Кисела Вода и Карпош

Read more
 

Вести

Горивата поскапуваат од полноќ

Читај повеќе

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Читај повеќе

Бајден: Автократска Русија е послаба отколку што се чини

Читај повеќе

Цените на нафтата највисоки во последните две години

Читај повеќе

Ниту еден починат првпат по 10 месеци, осум градови без активни случаи на COVID-19

Читај повеќе

Последен Г7 самит за Меркел, прв за Бајден

Читај повеќе

Без струја делови од неколку улици во Кисела Вода и Карпош

Читај повеќе

Облачно и посвежо денеска и утре, потоа повторно затоплување

Читај повеќе

Скопје Прајд ќе се одржи на 26 јуни под слоганот „Вон ѕидовите!“

Читај повеќе