Нов светски рекорд за брзина: Turbinator II достигна брзина од 777 км/ч

Песочната сол во северозападна Јута беше сведок на новиот рекорд за брзина постигнат од земјено возило со тркала. „Ракетниот“ автомобил Vesco Turbinator II постигна брзина од неверојатни 777 км/ч.

Звукот на Turbinator II е ист како оној на авион во полетување, а тоа станува логично кога ќе дознаете дека во него всушност има мотор од хеликоптер модел Chinook.

Рекордот беше поставен овој петок, 14 септември, во Боневил, Јута. Најпрво Turbinator II постигна брзина од 782 км/ч, за во саботата да го подобри рекордот за еден километар повеќе – 783 км/ч, возејќи низ правливата пустинска сол.

Ова возило припаѓа на тимот на Vesco, кој беше носител и на претходниот рекорд, кој изнесуваше 756 км/ч. Претходниот рекорд беше поставен во август оваа година, на истата патека поставена на пустинска сол. Следната цел на тимот е да ја надмине границата од 804 км/ч (500 милји на час) и да постави недостижен рекорд за копнена брзина.

На видеото може да се види првиот пат кога Turbinator II го постави рекордот за најголема брзина во август, кога достигна 756 км/ч.

Импресивно е да се види возило кое се движи толку брзо по површината. Секоја секунда Turbinator II поминуваше должина од два фудбалски терени – факт кој вистински ја прикажува брзината со која се движеше низ пустината.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Авто новости

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Read more

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Read more

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Read more

Автомобили

 • filter

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Читај повеќе
 • filter

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Читај повеќе
 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе