Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Крвта може да ви покаже кој орган во вашето тело старее најбрзо, покажува студијата.

Тестовите би можеле да помогнат да се утврди кој има поголем ризик да развие болест во тој одреден орган во рок од 15 години, открија американските истражувачи.

Тие можеа да ја предвидат прогресијата на состојби како Алцхајмеровата болест и да им помогнат на луѓето да добијат третман пред да се разболат.

Професорот Тони Вис-Корај од Универзитетот Стенфорд рече: „Можеме да ја процениме биолошката старост на органот кај очигледно здрава личност.“

Студијата, објавена во списанието Nature, користела вештачка интелигенција за да ги процени нивоата на протеини во крвта со помош на тест.

Тие се фокусираа на 11 клучни органи, органски системи или ткива, вклучувајќи го мозокот, срцето, белите дробови, бубрезите, црниот дроб, панкреасот и цревата, како и имунолошкиот систем, мускулите, мастите и циркулаторниот систем.

За да го обучи нивниот алгоритам, тимот ги проверил нивоата на речиси 5.000 протеини во крвта на 1.398 здрави пациенти во Истражувачкиот центар за Алцхајмерова болест Knight.

Тие биле на возраст од 20 до 90 години, но најчесто биле во средни и доцни години. Истражувачите ги означиле сите протеини чии гени биле четири пати повеќе активирани во едниот орган отколку во другиот.

Тие пронајдоа 858 протеини специфични за органите и тренираа алгоритам да ја погодат возраста на личноста врз основа на нив. Севкупно, тимот го тестираше нивниот алгоритам на вкупно 5.676 пациенти во пет групи.

Речиси 20 проценти од пациентите покажале „силно забрзано стареење“ на еден орган, додека 1,7 проценти покажале стареење на повеќе органи. Истражувачите велат дека забрзаното стареење на органи „носи 20 до 50 отсто поголем ризик од смртност“.

Оние со забрзано стареење на срцето имале 250 отсто поголеми шанси да имаат срцева слабост, додека забрзаното стареење на мозокот и крвните садови може да ја предвиди прогресијата на Алцхајмеровата болест подобро од најдобриот актуелен биомаркер базиран на крв.

Професорот Вис-Корај рече: „Ако можеме да го репродуцираме ова откритие кај 50.000 или 100.000 поединци, тоа ќе значи дека со следење на здравјето на поединечните органи кај очигледно здрави луѓе, ќе можеме да најдеме органи кои се подложени на забрзано стареење во човечките тела, и можеби ќе можеме да ги лекуваме луѓето пред да се разболат“.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Наука

Археолозите во Помпеја пронајдоа фреска на која се прикажани митолошки брат и сестра

Read more

Сега има микропластика во секоја тестирана плацента на трудниците

Read more

Јапонскиот робот на Месечината ја преживеа „лунарната ноќ“

Read more

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Read more
 

Гик

Одлични вести за корисниците на Windows 11

Читај повеќе

Археолозите во Помпеја пронајдоа фреска на која се прикажани митолошки брат и сестра

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кога најбрзиот дрон во светот го следи Макс Верстапен?

Читај повеќе

Сега има микропластика во секоја тестирана плацента на трудниците

Читај повеќе

И убавец и ѕвер – гејмерскиот лаптоп што го освои светот

Читај повеќе

Една од најголемите римски трагедии: Масакрот во Каледонската шума

Читај повеќе

Viber доби одлична функција - организирање разговори во папки

Читај повеќе

Северна Кореја сè уште го контролира својот прв сателит кој има неочекувана способност

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Warzone Mobile пристигнува на 21 март

Читај повеќе