Нов удар за настапот на Ѓоковиќ на Австралија Опен

Премиерот на австралиската држава Викторија, Даниел Ендрјуз не го промени мислењето – на невакцинираните тенисери и тенисерки не треба да им се дозволи да влезат во Австралија.

Неговата изјава следи откако премиерот Скот Морисон наговести дека учеството ќе им биде дозволено со карантин.

Морисон вчера соопшти дека на невакцинираните играчи ќе им биде дозволено да учествуваат на Австралија Опен по 2-неделен карантин под услов државата Викторија да побара ваква дозвола.

Ендрјуз порача дека неговата држава нема да поднесе такво барање, пишува Reuters.

„Поради секој жител кој се вакцинирал нема да поднесеме барање за невакцинирани играчи“.

Границите на Австралија се затворени 18 месеци поради пандемијата COVID-19. Викторија е најтешко погодената држава на Австралија, а последниот карантин е завршен во петок но само за лица кои примија две дози.

„Истите правила важат за сите, без разлика дали станува збор за победник на грен слем, премиер, студент или кој било“ – изјави премиерот Морисон за Seven news.

Новак Ѓоковиќ минатата недела одби да каже дали е вакциниран. 

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Тенис

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Read more

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Read more

Таткото на Ѓоковиќ: Новак по овие уцени најверојатно нема да игра на Австралија Опен

Read more

Тајли: Новак не би сакал да ризикува да не игра на АО

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ФИФА ги објави номинациите за гол на годината

Читај повеќе

Сари ќе остане во Лацио, но бара сериозни засилувања

Читај повеќе

Крос: Меси не ја заслужи Златната топка, од него подобар беше и Роналдо

Читај повеќе

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе