Нов удар за Путин - најмоќната руска технолошка компанија ја напушта Русија

Матичната компанија на најмоќната руска технолошка компанија Yandex сака да ги прекине сите врски со земјата за да ги заштити своите нови компании од последиците на војната во Украина.

Ова може да ги попречи плановите на Путин да развие домашни замени за високотехнолошките стоки кои доаѓаат од Запад, пишува New York Times.

Yandex, холандска компанија која често се нарекува „руски Google“, ќе ги носи своите најперспективни нови технологии на пазарите надвор од Русија и ќе ги продава постоечките деловни операции во земјата, вклучувајќи го популарниот интернет прелистувач, фирмите за испорака на храна и апликациите за такси превоз, изјавија заTimes луѓе вклучени во продажбата на компанијата.

Според нив, планот на компанијата е да се заштити од домашниот руски пазар и катастрофалниот ефект на западните санкции, кои би можеле да се прелеат на компании надвор од Русија. Тие додадоа дека по инвазијата на Украина, развојот на нови технологии, како што се самоуправувачките автомобили, вештачката интелигенција и „Облак“ услугите стана невозможен. Ваквите операции кои бараат пристап до западниот пазар едноставно би пропаднале.

Продажбата мора да биде одобрена од Кремљ

Руската филијала на Yandex ќе продолжи да ги нуди истите производи во земјата под новите сопственици, рече второто лице запознаено со ова прашање, но не е јасно дали продажбата ќе се реализира. Имено, компанијата мора да добие одобрение од Кремљ за пренос на лиценци за технологија регистрирани во Русија надвор од земјата, изјави едно од инволвираните лица.

Исто така, ќе треба да најде купувачи, најверојатно во Русија, за да го пренесе бизнисот, а целокупниот план за реструктуирање ќе треба да биде одобрен од акционерите на Yandex. Планот на Yandex моментално е поддржан од Алексеј Кудрин, генералниот ревизор на руската влада и доверлив човек на Путин.

Кудрин, еден од ретките истакнати економски либерали кои останаа во руската влада, работи неформално за компанијата, но се очекува да преземе менаџерска улога во иднина. Се очекува Кудрин да се сретне со Путин оваа недела за да разговара за иднината на Yandex и други теми, изјави еден извор за Times.

Изгубени милијарди

Западните санкции веќе успеаја да нанесат голема штета на некогаш успешната компанија. Цената на акциите на Yandex со кои се тргува Москва падна за 62 отсто во изминатата година. Акциите на компанијата на берзата во Њујорк изгубија повеќе од 20 милијарди долари во вредност пред берзата Nasdaq да го прекине тргувањето по руската инвазија.

Илјадници вработени во Yandex ја напуштија Русија од почетокот на инвазијата. Во март, тогашниот заменик извршен директор на компанијата, Тигран Кудаверџан, во објава на Facebook ја нарече инвазијата „монструозна војна“.

И покрај ова, Европската Унија во март воведе санкции против Кудаверџан поради улогата на Yandex во промовирањето на воениот наратив на Кремљ. Неговиот шеф, основачот на компанијата со седиште во Израел, Аркадиј Волож, беше погоден со санкции неколку месеци подоцна. И двајцата дадоа отказ од компанијата за да и овозможат да продолжи со работа во Европа.

Тагови
реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

Бизнис

Пад на Волстрит - се чекаат бројките од Црн петок и Сајбер понеделник

Read more

Нов притисок за цените на нафтата

Read more

Цените на нафтата паѓаат четврта недела по ред: Трговците стравуваат од слабеење на побарувачката

Read more

Доларот нагло падна, еврото зајакна

Read more
 

Вести

Ловци ја бараат Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Читај повеќе

Проекција на документарниот филм The Hip-Brainstorm на Јане Алтипармаков во Струмица

Читај повеќе
  • filter

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Читај повеќе

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Читај повеќе

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре

Читај повеќе

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Читај повеќе

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Читај повеќе

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Читај повеќе

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Читај повеќе