Нов Зеланд: Педесет отсто шанси за нова ерупција на вулканот

Новозеландскиот Истражувачки институт ГНС предупреди дека постојат 50 отсто шанси во следните 24 часа да дојде до нова ерупција на вулканот на Белиот Остров, која би можела да биде со слична јачина.

– Проценивме дека во следните 24 часа веројатноста дека ќе дојде до нова ерупција е голема. Постои исклучително мала веројатност дека каков бил налет на пепел ќе стигне до копното, но гасот може да се раствора зависно од моментната насока на ветрот, изјави вулканологот Геф Килгур.

Предупредувањето за ерупција на вулканот останува на нивото три, што укажува дека се случуваат мали локални ерупции.

Од вчерашната ерупција, сеизмичките активности се намалиле, меѓутоа ГНС наведува дека и понатаму се набљудува локалното испуштање на пареа и кал од активниот вентилациски простор.

Се претпоставува дека луѓето кои се наоѓале во близина на езерото, при ерупцијата веројатно биле погодени од топла вода, камења, предмети и имале проблеми со дишните патишта. Хоспитализираните имале изгореници, повреди од експлозија и проблеми со дишењето.

*Внимание: Содржината може да ве вознемири

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави денеска дека 11 државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд.

Се претпоставува дека тројца од петте жртви од ерупцијата се австралиски државјани, истакна Морисон.

– Стравувам дека информациите ќе бидат и полоши во текот на денешниот или следните денови. Ова е ужасна трагедија, додаде австралискиот премиер.

Вкупно 24 австралиски државјани, на возраст од 17 до 72 години, биле дел од групата, која со крузер пристигнала на белиот остров да го истражува вулканот кога дојде до негово активирање.

Некои од повредените се наоѓаат во критична состојба и се распоредени во неколку новозеландски болници.

реклама

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Свет

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

Детето од Чернобил ќе го собори последниот европски диктатор: Која е Светлана Тихановскаја?

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

Read more

Вести

Денеска 141 случај на COVID-19, ја надминавме бројката од 12.000 заразени

Читај повеќе

МЗ: Ниту еден од патниците од авионот за Финска немал решение за изолација

Читај повеќе

Лукаревска и Костовски станаа пратеници, не се веќе директори на УЈП и на Службен весник

Читај повеќе

Родители преку онлајн петиција бараат далечинска настава

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Читај повеќе

Од утре претежно сончево со дожд и грмежи попладне

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести и МОН го одложија за утре состанокот за протоколите за наставата

Читај повеќе
  • filter

Детето од Чернобил ќе го собори последниот европски диктатор: Која е Светлана Тихановскаја?

Читај повеќе

Рибар се удави во Вардар кај Миравци

Читај повеќе