Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и кај нас

Скопје, 2 декември 2019 (МИА) – Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека утрово е регистриран нов земјотрес со епицентар во Албанија, на 160 километри југозападно од Скопје.

Земјотресот се случил во 9 часот и 26 минути со локална Рихтерова магнитуда од 4,3.

-Според досегашните податоци, земјотресот е почувствуван во југозападните делови на земјава (Кичево, Охрид и Битола) со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала и со интензитет од III степени во Скопје и околината според истата скала, соопшти Опсерваторијата.

Тлото не мирува

Тлото во Албанија не мирува, утрово од седум до девет часот регистрирани се пет потреси.

Покрај тој во 9 часот и 26 минути, нешто пред осум часот регистран е земјотрес со јачина од 3,2 степени. Останатите три се со послаба јачина.

Од утрото на 26 ноември, кога беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтер, до денес регистрани се 1.376 потреси.

Освен огромната материјална штета, разорнот земјотрес однесе и 51 жртва, над 2.000 луѓе се повредени, од кои неколку сѐ уште се во тешка здравствена состојба.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Регион

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Read more

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Read more

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани, најверојатно со негативен ПЦР тест

Read more

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе