Нова ера во развојот на фотосензори за смартфони

Започна нова ера на мобилна фотографија – сè поголем број флегшип телефони доаѓаат со сензори со дијагонала од 1 инч.

Големината на сензорот на камерата е еден од клучните параметри за квалитетно фотографирање и снимање видео со паметните уреди што ги носиме во нашите џебови. Колку е поголем сензорот, толку е поголема неговата способност да апсорбира светлина и подобар резултат во услови на слаба осветленост.

Имплементацијата на сензори од 1 инч од страна на производителите на паметни телефони дополнително го намалува јазот помеѓу мобилната и професионалната фотографија, што нè приближува до предвидувањата дека нашите уреди ќе ги надминат DSLR камерите во квалитетот на сликата.

Неодамна лансираните флегшип модели Xiaomi 13 Pro и vivo X90 Pro / Pro+ се опремени со сензорот IMX989, чија големина достигна ниво еднакво на сензорот на дигиталните камери, што претставува клучна пресвртница во развојот на наменети сензори за паметни телефони.

Историја на сензорот од 1 инч кај паметните телефони

Додека најголемите производители се обидуваат да ги опремат своите уреди со импресивни CMOS сензори, многумина забораваат дека Panasonic беше првиот што го направи тоа, уште во 2014 година. Panasonic Lumix DMC-CM1 дојде со 1-инчен сензор од 20 MP, а исто така понуди и некои професионални карактеристики и решенија за фотографирање, заедно со леќи Leica.

Во споредба со другите смартфони од ерата, овој модел беше значително подебел и потежок, па се чини дека компанијата се обиде да ја спои својата способност за производство на компактни дигитални камери и сè уште недефинираниот дизајн на телефоните со Android. Моделот се продаваше само во Јапонија, а иако беше иновативен, не се покажа како успешно решение.

Меѓутоа, таму каде што застана Panasonic, продолжи Sharp, кој во средината на 2021 година го лансираше Aquos R6, во чие куќиште со прифатлива дебелина беше Exmor RS, 1-инчен сензор од Sony, исто така наменет за компактни дигитални фотоапарати. Истата година, самиот Sony го користеше овој сензор во телефонот Xperia PRO-I, но за жал никогаш не ги видовме на нашиот пазар, а ограничената достапност значеше дека овие компании заедно продадоа само околу 130.000 примероци.

Работите нагло се сменија во 2022 година, кога Sony го претстави IMX989, сензор од 1 инч наменет за паметни телефони. Првите телефони кои го користеа ова иновативно решение беа Sharp Aquos R7 и Xiaomi 12S Ultra, но, исто како и претходните уреди, тие беа ексклузивни за азискиот пазар. За среќа, и тоа се менува - два нови уреди кои ја имплементираа оваа технологија наскоро ќе пристигнат во Србија - vivo X90 Pro и Xiaomi 13 Pro - па многумина ќе имаат можност сами да се уверат во можностите на сензорот на Sony.

Што носат големите сензори?

Сензорот со поголема дијагонала носи подобри ефекти за заматување на заднината на фотографиите. Важно е да се спомене дека, за разлика од ефектот на заматување преку софтвер, длабочината на полето што ја обезбедува сензорот од 1 инч е многу поприродна.

Во темни или нестабилни средини, сензорот со голема површина нуди повеќе детали и пократко време на чекање за фотографирање, така што јазот помеѓу фотографиите направени од паметен телефон и дигиталната камера станува сè помал, што означува вистинска пресвртница во развој на мобилна фотографија.

Според CounterPoint Research, уште повеќе производители се очекува да го прифатат овој сензор веќе оваа година, а иако тоа ќе ја зголеми цената на уредите, несомнено ќе ги подобри фотографските перформанси и дефинитивно ќе нè воведе во нова ера на мобилна фотографија.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more

Фото

Презентирана акционата камера Insta360 GO 3, чини од 430 евра

Read more

Нова ера во развојот на фотосензори за смартфони

Read more

11 најдобри фотографии од дивиот свет за 2022 година

Read more

Победниците на Nature Photographer Of The Year

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за GTA 6: Познати се првите детали, ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе

Meta ја откажува опцијата за допишување со Facebook пријателите на Instagram

Читај повеќе

Откази за 1.500 вработени во Spotify

Читај повеќе