Нова ера за BMW?

Кога се појавија автоматските менувачи со „двојно“ квачило, беа многу популарни, најмногу поради исклучително брзото менување брзини, а сега класичните автоматски менувачи стануваат сè попопуларни.

Поради тоа, BMW реши да се откаже од менувачот со две квачила, што особено ќе се одрази на серијата М, каде ваквите менувачи беа исклучително популарни.

Според германскиот автомобилски гигант, осумстепениот автоматски менувач е многу подобра опција и ќе се користи сѐ повеќе во иднина, а што се однесува до перформансите, нема да изгуби ништо во споредба со седумстепениот менувач со две квачила.

Компанијата BMW планира да инвестира многу во електрични автомобили и повеќе не ѝ се исплати да работи на развој на менувачи со две квачила.

Тагови
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Авто новости

Volvo до 2030 ќе премине на производство на електрични автомобили

Read more

Hyundai го претстави новиот кросовер Bayon

Read more

Toyota Yaris – автомобил на годината

Read more

Зошто сѐ почесто се возат електрични автомобили?

Read more
 

Автомобили

Volvo до 2030 ќе премине на производство на електрични автомобили

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот кросовер Bayon

Читај повеќе

Toyota Yaris – автомобил на годината

Читај повеќе

Зошто сѐ почесто се возат електрични автомобили?

Читај повеќе
  • filter

Од сите агли: Ова е новата Mercedes Ц класа

Читај повеќе
  • filter

Легенда е легенда: Го вратија името Niva и продажбата скокна за 27%

Читај повеќе
  • filter

Еве како изгледа BMW X6 M по третманот во G-Power

Читај повеќе

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Читај повеќе

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Читај повеќе