Нова Каледонија не мирува: Макрон испраќа уште жандарми, но најави и референдум

Ситуацијата во Нова Каледонија сѐ уште е далеку од мирна, а официјален Париз најави неколку нови мерки.

Според француските медиуми, Емануел Макрон најавил дека во вторник по локално време ќе биде укината вонредната состојба, која на островот беше активирана во средината на мај.

Сепак, тоа нема да значи истовремено смирување на ситуацијата.

„Претседателот Макрон најави пристигнување на 7 дополнителни мобилни единици, односно 480 припадници на жандармеријата, кои ќе ги зајакнат внатрешните безбедносни сили кои се ангажирани на лице место“, соопшти Елисејската палата.

Исто така, Кабинетот на претседателот на Франција соопшти дека насилството не може да биде дел од легитимна политичка акција.

Исто така, во интервју за Le Parisien, Макрон рече дека може да се очекува нов референдум во Нова Каледонија во наредните месеци.

„Тие можат да излезат на референдум во секое време. Сепак, желбата е претставниците на Нова Каледонија да се договорат за глобален договор што ќе го збогати текстот за кој парламентот веќе гласаше“, рече тој.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Свет

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Read more

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Read more

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Read more
 

Вести

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Читај повеќе

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Читај повеќе

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Читај повеќе

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Читај повеќе

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Читај повеќе

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Читај повеќе

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Читај повеќе

Доларот слабее трет ден по ред

Читај повеќе

Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Читај повеќе