Нова листа на најлоши лозинки, проверете дали е вашата безбедна

Откако минатата зима дојде до најголемата кражба на кориснички податоци во која беа разоткриени 3,2 милијарди мејл адреси и лозинки, од IBM предупредија дека четири од пет инциденти се поврзани со слаби или украдени лозинки.

Со оглед на хакерските напади, добро е го промените начинот на кој се однесувате кон онлајн безбедноста, но и постојаното смислување и меморирање на новите лозинки, што исто така може да биде напорно.

За тоа сведочи и листата најлоши лозинки од 2020 година, а на која се најдоа:

123456
123456789
picture1
password
12345678
111111
123123
12345
1234567890

Силната лозинка би требало да содржи комбинација од букви и броеви, никако не треба да биде иста за различни цели и никако не треба да биде лесно фраза за паметење.

Мора да биде подолга од осум знаци и да се состои од посебни знаци и броеви.

реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Интернет

Најпопуларното TikTok видео во 2021­

Read more

Кој беше најкористениот емотикон во 2021 година?

Read more

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Read more

Twitter забрани споделување приватни фотографии и видеа без согласност

Read more
 

Гик

  • filter

Древната палата на врвот на светот, симбол на тибетскиот будизам

Читај повеќе

Црната кутија на Земјата ќе го регистрира крајот на светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпопуларното TikTok видео во 2021­

Читај повеќе

Наезда на крастави жаби во Тајван: Немаат предатори и испуштаат отров

Читај повеќе

Instagram ја воведе опцијата „Take a Break“

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА одбра 10 нови астронаути, меѓу кои и 4 жени

Читај повеќе

WhatsApp ја воведе долгоочекуваната опција за „минливи“ пораки

Читај повеќе

Русите испраќаат еден од најбогатите Јапонци во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Ameca морничаво многу личи на човек

Читај повеќе